Zespół Górali Czadeckich”POJANA”
„Zahuczały góry, zaszumiały lasy smutno wiater szumi w tyj Pojanie naszyj…”
Zespół „POJANA” z Piławy Dolnej jest najstarszym zespołem w Polsce kultywującym tradycje Górali Czadeckich. Powstał w 1958 r. dzięki ogromnej potrzebie Polaków zamieszkałych niegdyś na Bukowinie, którzy po prawie dwustuletnim pobycie na obczyźnie powrócili do Ojczyzny. Pomysłodawcą, założycielem, a jednocześnie pierwszym kierownikiem był Jerzy Swancar. Następcą jego przez wiele lat był Maksymilian Juraszek. Obecnie jest to 35-cio osobowa grupa ludzi kochających śpiew, muzykę i taniec, a przede wszystkim pielęgnująca tradycje swoich przodków.
Pomimo przeniesienia do Poiany Micului w Rumuni pojańczycy nigdy nie zapomnieli o swoim polskim pochodzeniu. Po drugiej wojnie światowej osiedleni zostali na Dolnym Śląsku. Zachowali odrębność swojej mowy, ubioru i obyczajów.
Zespół działa pod patronatem Urzędu Gminy Dzierżoniów, którego przychylność i pomoc finansowa pozwala na udział w koncertach, festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych oraz daje możliwość odwiedzania rodzinnych stron w Pojanie Mikuli w Rumuni.
Dorobek sceniczny „POJANY”:
Przeglądy „WAZA”- Zamek Książ,Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych – Kazimierz n. Wisłą, Ogólnopolski Przegląd Piosenki i Przyśpiewki Ludowej – Góry Mokre, Tydzień Kultury Beskidzkiej, Festiwal Folkloru Górali Polskich – Żywiec, Dolnośląski Przegląd Folklorystyczny im. Ks. Dzierżonia – Wojsławice, Turniej Miast, „Pod Ślężą Śpiewanie” – Sobótka, „Pod Dębem Śpiewanie” – Dębno Polskie, Dożynki Gminne, Powiatowe, Wojewódzkie, Dożynki Prezydenckie – Spała, udział w programie TV Polonia „Swojskie Klimaty” oraz koncert z okazji Biegu Piastów w Jakuszycach.
Bliski sercom pojańczyków jest Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Bukowińskie Spotkania”, odbywający się w pięciu edycjach: w Polsce, Rumunii, na Słowacji, Węgrzech i Ukrainie, w którym zespół bierze udział od 24 lat oraz „Bukowińskie Kolędowanie”, cykliczne spotkanie, które w br. odbyło się w Piławie Dolnej. Podstawę repertuaru „POJANY” stanowią „Tajdany”, autentyczne piosenki góralskie, opowiadające o ciężkiej pracy, tęsknocie, miłości, a także zawierające tematykę zalotną, żartobliwą i wojacką. Integralną część stanowi 36 tańców. Zespół wykonuje również utwory w językach: rumuńskim, słowackim, czeskim i ukraińskim.
Kierownikiem zespołu od 2008r. jest Bożena Żygadło, a instruktorem muzycznym Eugeniusz Chałada. Akompaniament stanowi: akordeon – Eugeniusz Chałada, skrzypce – Emilia Juraszek,kontrabas – Marian Juraszek. Czteropokoleniowy zespół „POJANA” przez pięćdziesiąt pięć lat sławi kulturę Górali Czadeckich. Jest laureatem licznych nagród, wyróżnień i konkursów. Najważniejsze z nich to Nagroda im. Oskara Kolberga (1989r.), Dyplom Ministra Kultury(2004r.) , Nominacja Dolośląskiego Klucza Sukcesu (2001r.), Nagroda Główna Festiwalu „Znaki Tożsamości” w Nowogrodźcu (2009r.).
Jednak najbardziej cieszy fakt, że zespół stale się rozwija, dzieląc się doświadczeniem i swoją kulturą, przekazuje tradycję młodemu pokoleniu, które stale zasila jego szeregi.
„Raduje się serce, raduje się dusza
gdy nasza Pojana do Polski wyrusza…”
W 2018 r. zespół otrzymał Złotą Odznakę Honorową „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”.
Zespół w tym samym roku świętował także swoje 60-lecie. ZAJRZYJ TU
FB – ZAJRZYJ
Bożena Żygadło
tel. 696 098 621