Jesteś tutaj:

Rok: 2021

Szanowni Czytelnicy!

Dotychczasowe kody dostępu dla wszystkich, którzy korzystają z e-booków na platformie Legimi zostaną – jak w latach poprzednich – zablokowane 31 grudnia 2021 r.   Po nowe kody dostępu zapraszamy czytelników od 4 stycznia 2022 r.   Kody będą wydawane na dwa sposoby:
osobiście, na podstawie karty bibliotecznej (konto musi być aktualne!) w czytelni biblioteki,
mailowo: biblioteka.moscisko@wp.pl – w treści należy podać imię i nazwisko oraz numer karty bibliotecznej.

https://www.legimi.pl/

Aktywowanie zarówno nowych, jak i dawniej założonych kont Legimi jest możliwe tylko przez stronę  http://www.legimi.pl/dbpw/. Aktywowanie dawniej założonych kont nowym kodem pozwala zachować wcześniej pobrane książki (e-półka). 

Czytelnicy zapisani do naszej Biblioteki, lub do ktorejkolwiek z ponad 50 bibliotek publicznych Dolnego Śląska, mogą mieć dostęp do wielu nowości i bestsellerów, ale i starszych tytułów – z beletrystyki, literatury faktu i innych popularnych kategorii udostępnianych przez portal Legimi.com. Wystarczy, że na podstawie otrzymanego w bibliotece unikalnego kodu, założą konto i pobiorą bezpłatną aplikację Legimi. Wówczas wszystkie bez wyjątku e-książki dostępne w abonamencie będą mogli czytać na smartfonie, tablecie, komputerze lub czytniku. Oczywiście za darmo. Warunkiem jest posiadanie ważnej karty bibliotecznej.

Aktywacja kodu następuje po rejestracji bezpłatnego konta Legimi na stronie http://www.legimi.pl/dbpw/. Następnie wybrane książki pobrać można bezpośrednio w aplikacji Legimi, zainstalowanej na wybranym urządzeniu.

Usługa wypożyczania książek elektronicznych udostępniona została dzięki współpracy dolnośląskich bibliotek publicznych z firmą Legimi, jedyną, która oferuje dostęp do e-booków na zasadzie abonamentu. Czytelnicy mogą korzystać z ponad 60.000 tytułów najlepszych autorów – polskich i zagranicznych.

https://www.youtube.com/watch?v=EDdSCC2CBxw

Zajrzyj do biblioteki po wyprawkę dla przedszkolaka!

Trwająca od 2017 r. kampania „Mała książka – wielki człowiek” sprawiła, że do rąk rodziców i dzieci trafiło ponad 3 miliony Wyprawek Czytelniczych. Projekt Instytutu Książki ma trzy etapy i skierowany jest do nowo narodzonych dzieci, przedszkolaków, pierwszoklasistów (oraz ich rodziców i opiekunów), do których rocznie trafia blisko milion darmowych Wyprawek Czytelniczych.

Kampania realizowana jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

www.wielki-czlowiek.pl

Zapraszamy do Galerii, gdzie przez cały miesiąc czeka na Państwa wystawa Wydawnictwa Dwie Siostry. Znajdziecie tu prace wspaniałych ilustratorów. Bohdan Butenko, Anna Kołakowska, Danuta Konwicka, Zbigniew Lengren, Maria Orłowska-Gabryś, Mirosław Pokora, Jan Marcin Szancer i Teresa Wilbik to artyści, których niezwykłe ilustracje na trwałe zapisały się w pamięci kilku pokoleń młodych czytelników, tworząc z ilustrowanymi tekstami nierozerwalną całość.

Wystawa zapożyczyła swój tytuł od popularnej serii książek „Mistrzowie Ilustracji”, w której Wydawnictwo Dwie Siostry publikuje reedycje klasycznych tytułów literatury dziecięcej zilustrowanych przez najwybitniejszych przedstawicieli polskiej grafiki książkowej. Dla dorosłych wystawa „Mistrzowie Ilustracji” będzie zapewne sentymentalną podróżą w krainę dzieciństwa. Dla dzieci – spotkaniem z najlepszymi tradycjami polskiej grafiki książkowej, które, mimo upływu lat, wcale się nie starzeją.

„Przyjaźń rodzi się w momencie, gdy jedna osoba mówi do drugiej:„ Co! Ty też? Myślałem, że jestem jedynym.” – C.S. Lewis

Dyskusyjny Klub Książki odwiedził 1 grudnia klasę „O” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku. Dzieci usłyszały bajkę „Duży Wilk i Mały Wilk” Nadine Brun-Cosme pełną wspaniałych ilustracji Oliviera Talleca oraz poznały książkę Felicity Brooks „Wszystko o przyjaźni”. Dzięki rozmowom i wspólnej zabawie dowiedziały się jak, ważna jest przyjaźń oraz poznały metody zawierania i utrzymywania dobrych relacji z innymi. Kim jest przyjaciel, jak zasłużyć na miano dobrego przyjaciela i jak nie należy się zachowywać, aby nadal móc cieszyć się tym określeniem – to tylko kilka z zagadnień, które poruszyliśmy na spotkaniu. Zajrzeliśmy także do magazynu „Kosmos”, który nawiązywał do przyjaźni a wyniki końcowego quizu zdecydowanie świadczą o tym, że uczestnicy naszych zajęć doskonale wiedzą co to znaczy być dobrym przyjacielem. Pamiętajcie, ze te umiejętności należy stale rozwijać i ćwiczyć. Przyjaźń kształtuje empatię, wzmacnia odporność psychiczną i ma ogromny wpływ na fizyczne i psychiczne zdrowie. Nasi przyjaciele to rodzina z wyboru :).

D.W.

Dziękujemy za Wasze zaangażowanie i zdjęcia wśród książek.

Z laureatami konkursu skontaktujemy się telefonicznie.

Uwaga – grudniowe wyzwanie! Mamy dla Was specjalny kalendarz adwentowy. Wystarczy 20 minut dziennie poświęcić na czytanie lub słuchanie dowolnej książki. Poszukaj gwiazdki z numerem dnia i pokoloruj ją po lekturze. Pierwsze trzy osoby, które 27 grudnia zajrzą do biblioteki w Mościsku z wypełnionym kalendarzem otrzymają specjalne prezenty!Literackie kalendarze adwentowe możecie odebrać osobiście w bibliotece lub wydrukować.Dobrej zabawy i pięknych tekstów do czytania!Preferowany wiek uczestników: od 0 do 110 lat!!!

W ostatnią listopadową środę Biblioteka w Mościsku gościła podopiecznych Fundacji Pokolorujmy Szarość. W ramach spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dzieci poznały kolorową historię zawartą w książeczce „Duży Wilk i Mały Wilk” autorstwa Nadine Brun-Cosme i Oliviera Tallec’a, dzięki której zbliżyły się do tematów: przyjaźni i tęsknoty.  Po ciekawej lekturze i rozmowie o przyjaźni, uczestnicy stworzyli swoje własne dzieła sztuki – kolorowanki związane z omawianą książką, na których pojawił się Duży Wilk i Mały Miś. Ten drugi nie był przypadkowy, ponieważ dodatkowym tematem spotkania był nadchodzący już następnego dnia Światowy Dzień Pluszowego Misia. To właśnie dlatego, kolejnym kreatywnym zadaniem dla dzieci było dokończenie i pokolorowanie szkicu takiego pluszaka.

Przyjaźń i misie posiadają ważną cechę wspólną – ciepło. Pierwsza ogrzewa serca, a futerko drugiego sprawia, że nie marznie on w chłodne dni.

T.Ch.

Członkowie organizacji i instytucji wchodzących w skład Partnerstwa Lokalnego Gminy Dzierżoniów spotkali się 19 listopada w siedzibie Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku, aby podsumować kolejny rok pracy. Tym razem spotkanie odbyło się w klimacie lat 80. XX wieku.

Tradycyjnie uczestnicy opowiedzieli o zrealizowanych przedsięwzięciach i osiągniętych sukcesach. W tym roku członkowie organizacji rozmawiali również o tym, co jeszcze chcieliby wspólnie zdziałać, a także zaprezentowali swoje plany na przyszłość.

Do grona partnerów dołączył Dzienny Dom Senior+ Gminy Dzierżoniów. Tym samym Partnerstwo Lokalne liczy już 30 członków.

Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie wydarzenia serdecznie dziękujemy za pomoc.

ug.dzierzoniow.pl

Biblioteka w Owieśnie chcąc uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległość zorganizowała w środę 10 listopada warsztaty manualne. Uczestnicy spróbowali swoich sił w wykonaniu przeróżnych form i wzorów kotylionów.

Owiesno

Święto Niepodległości w Ostroszowicach uczciła klasa druga zapraszając do biblioteki na koncert pieśni patriotycznych.

Ostroszowice

Biblioteka w Mościsku zaprosiła młodzież do zabawy w „Słowa wspólne”, przygotowane przez Narodowe Centrum Kultury. Hasła związane z polską kulturą, sztuką, geografią, tradycjami i symbolami narodowymi stały się podstawą do emocjonujących rozgrywek.

Mościsko

W bibliotece w Roztoczniku trwają spotkania w ramach projektu „Artystycznie i sportowo – z dala od uzależnień”. Wśród propozycji znalazły się m.in. warsztaty tworzenia kartek, pachnących mydełek, pięknych chusteczników i podstawy haftu matematycznego.

3 listopada spotkanie przebiegło w innej niż zwykle formule. W pierwszej części uczestnicy wyczarowywali bajkowe kreacje oczami wyobraźni. W kolejnej zaś gościliśmy osobę, która, przy herbacie i własnoręcznie pieczonym cieście, zechciała podzielić się z nami historią swojego życia, historią swojego picia. Pan Jurek zaczął pić w wieku 15 lat, a przestał w wieku 48. Od 7 lat nie pije. Nie słuchał gdy mu mówiono, że jest uzależniony, zawsze znajdowali się koledzy, z którymi mógł się napić. Nie miał stałej pracy, bo nikt nie chciał zatrudniać osoby z problemem alkoholowym. Pracował dorywczo po sąsiedzku za butelkę wina czy też wódki. Wielokrotnie spał w rowie, przez namowy kolegów posuwał się do kradzieży. Był w więzieniu, gdzie miał czas na przemyślenia. Stracił rodzinę, szacunek i zaufanie własnego dziecka. Był na samym dnie, spał, pił i tak mijało mu życie. Pewnego dnia przebudził się, napił się wódki i chciał iść do sklepu po kolejną butelkę. Poczuł się jednak tak, jakby ktoś wylał na niego wiadro zimnej wody. Był mokry od potu. Sytuacja kilkukrotnie się powtórzyła. Postanowił wtedy, że więcej nie będzie pił. Kolejne dni były dla Niego męczarnią, ciągle trzęsły mu się ręce i bardzo odczuwał skutki odstawienia alkoholu. Budził się i ponownie zasypiał nie myśląc nawet o jedzeniu. Po kilku dniach jego stan zaczął się normować. Teraz ma pracę i docenia każdy dzień wolny od uzależnienia. Nie obiecuje, że nigdy nie sięgnie po alkohol ponieważ zna przypadki, że osoba po 11 latach bycia trzeźwym sięgnęła po alkohol, ale ma nadzieję że wytrwa w swoim postanowieniu. I my również życzymy wytrwałości w postanowieni, a za spotkanie i możliwość wysłuchania Pana historii serdecznie dziękujemy.

17 listopada o godz. 16.30 zapraszamy na kolejne warsztaty projektowe- „Bombki metodą decoupage”.
Warsztaty poprowadzi Agnieszka Trytko.

A. M.

Do góry