Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

W Światowym Dniu Książki i Róży spotkaliśmy się w ostroszowickiej  bibliotece z klasą pierwszą na Rodzinnym Czytaniu książki Justyny Bednarek ,,Wnuczka Antykwariusza”.

Niezwykły czwarty rozdział okazał się odkrywczy i bardzo pouczający.

Wciągająca narracja i wielkie dylematy bohaterów skłoniły dzieci do wymyślania rozmaitych porad i pouczeń w celu pomyślnego załatwienia problemów zatroskanych bohaterów.

Bo niby skąd mamy wiedzieć jak należy zachować się w sytuacji, gdy zaginął drogocenny pierścionek z szafirem otoczony wianuszkiem diamentów i jest się niesłusznie oskarżonym o jego kradzież?

Do kogo się zwrócić o pomoc?

Czy jasnowidz może pomóc odnaleźć utraconą rzecz? A jak zareagować na przekład na zły humor sąsiada?

Dosłownie burza mózgów małych geniuszy pomogła odpowiedzieć na wszystkie problemy wynikające z opowiadania!

A czy wiecie dlaczego w tekście znalazły się papierowe łódki? I dlaczego zainspirowani tajemniczymi przedmiotami z przeszłości zaczęliśmy z fantazją układać historie małego zielonego świecznika, starego dzwonka z Paryża, czy czarnego kapelusza Michaela Jacksona…

Zapytajcie uczniów z pierwszej klasy! Chętnie odpowiedzą na te oraz inne pytania.

Piękna piosenka w wykonaniu uczniów, błyskawicznie wykonane łódki techniką origami oraz stworzone historie rozmaitych przedmiotów zostaną w naszej twórczej pamięci na długo!

Wspaniała pierwsza klasa pokazała, że odkrywanie książek jest super!

M.K.

Również w bibliotece W Piławie Dolnej doskonale wiedzą, jak ważną rolę odgrywa książka w życiu każdego z nas. Z tej okazji przygotowano garść książkowych ciekawostek a w bibliotece, oprócz ciekawej literatury, czekały zajęcia tworzenia książkowych zakładek oraz trwająca przez kilka dni gra „z książką w tle”, stworzona przez polonistkę ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Piławie Dolnej – panią Iwonę Chorążyczewską. Pamiętajcie, wszystkie odpowiedzi znajdziecie w bibliotece!

D. G.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to także doskonała okazja do literackiej zabawy. Gdybym była/był/było książką… Dokończ to zdanie i umieść pod postem na fb biblioteki w Mościsku lub wklej bezpośrednio na przygotowanym w czytelni plakacie, który będzie na Was czekał do końca tygodnia.Wśród uczestników wylosujemy w poniedziałek 29 kwietnia biblioteczną torbę pełną niespodzianek!

Mościsko

D.W.