Jak zrobić Palmę Wielkanocną?

Palmy wielkanocne są tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej w Kościele katolickim. W Polsce zwyczaj ten obchodzony jestWP_20160320_11_37_03_Pro od średniowiecza. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, które symbolizują nieśmiertelność duszy. W Polsce tradycja robienia palm wielkanocnych najbardziej zachowała się na Kurpiach, w miejscowościach Lipniki i Łyse oraz w Małopolsce w tym w Lipnicy Murowanej. Co roku odbywają się tam konkursy na najpiękniejszą i największą palmę. Niektóre z nich osiągają wysokość nawet kilkudziesięciu metrów (najwyższa miała ponad 35 m). Dekoracje do palm nierzadko przygotowuje się już od początku Wielkiego Postu.

My również chcieliśmy spróbować swoich sił i w odpowiedzi na ogłoszony przez księdza na początku Wielkiego Postu konkurs na najpiękniejszą Palmę Wielkanocną w naszej parafii,  w marcu w okresie przedświątecznym wzięliśmy się do pracy w bibliotece w Owieśnie. Swoją pracę rozpoczęliśmy od nauki  robienia  wcale niełatwych do wykonania kwiatków z bibuły ale po  kilku spotkaniach i wielu godzi nauki wychodziły nam cuda. Powstało sporo ładnych i kolorowych kwiatów, które posłużyły nam do przygotowania palmy wielkanocnej. Następnym etapem było przyniesie  materiałów niezbędnych do wykonania naszej wspólnej palmy oraz jej finalne wykonanie. Nasza palma osiągnęła wysokość 5 m i wyszła przepiękna. Zresztą oceńcie ją sami oglądając zdjęcia. Konkurs miał miejsce w niedzielę w kościele parafialnym p.w. św. Jadwigi w  Przedborowej. Ogłoszenie wyników odbędzie się w Wielki Czwartek. Ale dla nas nieważne są wyniki lecz to, że mogliśmy się spotkać po raz kolejny w bibliotece, zrobić coś wspólnie oraz nauczyć się czegoś nowego.

J.P.