Teatr na wyciągnięcie ręki

Jak zachęcić dzieci do kontaktu z teatrem? Pozwolić go współtworzyć. Właśnie z takiego założenia wyszli aktorzy Blaszanego Bębenka – teatru, który zawitał 7 grudnia w progi Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku. Interaktywne przedstawienie było strzałem w dziesiątkę, przeganiając wszelkie przejawy nudy. Pomysł stworzenia innowacyjnych spektakli, w których dzieci oraz młodzież mogą aktywnie uczestniczyć w zabawie, współtworzyć przedstawienie, a także uczyć się zasad, którymi należy kierować się w życiu zdecydowanie sprawdza się i budzi entuzjazm młodych odbiorców. Dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku obejrzały przedstawienie pt. „W poszukiwaniu świątecznej gwiazdki”. Dwójka elfów na polecenie świętego Mikołaja wyrusza do lasu, aby odnaleźć gwiazdkę, która straciła swoją moc i spadła na ziemię, a bez której nie mogą odbyć się Święta Bożego Narodzenia. Scenariusz powstał w oparciu o współpracę ze scenarzystami szkoły Andrzeja Wajdy w Warszawie oraz wydziału scenariopisarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.                                                            Po spektaklu na dzieci czekał słodki poczęstunek oraz specjalna przesyłka – kolorowe listy od św. Mikołaja.

Mamy nadzieję, że nasz prezent, który staje się już coroczna tradycją, spodobał się a szczery śmiech będzie się pojawiał jeszcze częściej. Jak mawiał Janusz Korczak „Kiedy dziecko się śmieje śmieje się cały świat”.

D.W.