Jesteś tutaj:

Miesiąc: marzec 2015

Więcej o ONO- portret dziecięcy-fotorelacja z wernisażu

Dziecięcy portret to zarówno wdzięczny temat jak i ogromna ilość pracy i to nie tylko podczas sesji fotograficznej z małymi modelami. Efekty tej pracy możemy podziwiać na trwającej do 30 kwietnia wystawie Emila Łojczuka ONO- portret dziecięcy. 28 marca w galerii Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów w Mościsku odbył się wernisaż, który był także okazją do podwójnego świętowania. Trzylecie swojej działalności uczcili członkowie Klubu Mamuśki, który działa prężnie w Dzierżoniowie. Uczestnicząca w wernisażu prezeska Stowarzyszenia Elżbieta Woźniak – Łojczuk  podziękowała za zaangażowanie wszystkim Mamom, czyli Aniołom na praktykach. Na fotografiach rozpoznać można pociechy mam z dzierżoniowskiego Klubu. Każdy portret to zręczne uchwycenie i wydobycie najciekawszych cech małych ludzi. Ta umiejętność wzbudziła wśród uczestników sobotniego spotkania zachwyt. Nie tylko wśród członków rodzin fotografowanych dzieci :).

Bardzo dziękujemy za dotychczasową współpracę z Klubem i mamy nadzieję, że czekają nas kolejne wspólne przedsięwzięcia.

D.W.

Więcej o Noc z Andersenem

,,Postaw wieczorem światełko w swoim oknie”

Noc z Andersenem to inicjatywa czeskich bibliotekarek. W tym toku obchodziliśmy jubileuszową 15 letnią magiczną noc. W bibliotece w Ostroszowicach spotkaliśmy się po raz trzeci. Organizatorki zasugerowały, aby tegoroczne spotkanie z Andersenem na całym świecie uświetniło 100-ną rocznicę urodzin czeskiego pisarza Jana Drdy, który pisząc bajki dla dzieci inspirował się twórczością Hansa Christiana Andersena.

,,O królewnie Jasnience i latającym szewcu”

Bajka Jana Drdy, niezwykle długa, ale za to niesamowicie interesująca, zaciekawiła słuchaczy. Wartka opowieść, pełna dygresji i niesamowitych zwrotów akcji wciągnęła dzieci bez reszty. Podziwialiśmy skupienie i zainteresowanie słuchaczy treścią bajki, a emocje podczas słuchania sięgnęły zenitu, wówczas gdy w opowiadaniu pojawiły się czarownice, nietoperze i leśne stwory.

 

Niecodziennie spotyka się widok dzieci tak mocno zaangażowanych w treść utworu. Perfekcyjne czytanie bajki przez Panie Alicję Najwer, Bożenę Nowak oraz Gabrielę Wojnarską zasługuje na najwyższe uznanie.

Dużym zaskoczeniem dla dorosłych była również praca dzieci w grupach. Zadaniem uczestników było stworzenie mapy myśli analizującej zachowania bohaterów. Dzieci wywiązały się z tego zadania znakomicie. Miłym akcentem okazało się także spotkanie z Czechem Panem Szczepanem, który rozmawiał z dziećmi po czesku, co wywołało ogólny entuzjazm.

Pyszny torcik oraz smaczna herbatka w kuluarach zachęciły wszystkich do wymiany wrażeń na temat fantastycznej bajki Jana Drdy. Wystawa pocztówek, monet z Andersenem, oraz starych fotografii duńczyków z epoki Andersena przygotowane przez Pawła Guczwińskiego oraz Izabelę Gawełek uświetniły nasze spotkanie.

Atmosfery tego wspaniałego spotkania nie da się w pełni opisać. Takie chwile należy przeżywać razem.

W bibliotece…

mk

 

Więcej o Czytam w podróży … Herberta

Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów w Mościsku oraz jej filie włączyły się w tegoroczną akcję „Czytam w podróży … Herberta”.

24 marca, już po raz trzeci wolontariusze ze szkół noszących imię Zbigniewa Herberta oraz przedstawiciele innych szkół niezrzeszonych w Klubie Herbertowskich Szkół, rozdawali  podróżującym osobom zakładki do książek z fragmentami utworów Zbigniewa Herberta, zachęcając do czytania. Wolontariuszy spotkać było można w wielu miejscach –  środkach transportu miejskiego,na przystankach autobusowych, w księgarniach, kawiarniach oraz bibliotekach. Nasi czytelnicy także wychodzili z zakładkami w wypożyczanych książkach.

W tym roku wyjątkowo do akcji włączyli się polscy aktorzy młodego pokolenia Anna Próchniak oraz Józef Pawłowski.

Zapraszamy do zajrzenia na stronę Fundacji Herberta:

wybrane fragmenty utworów Zbigniewa Herberta

Zapraszamy do obejrzenia spotów promujących akcję    czytam w podrózy1

 

Czytam w podróży

Więcej o Tydzień z Internetem

Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów w Mościsku oraz filia w Ostroszowicach włączyły się do tegorocznej edycji ogólnoeuropejskiej kampanii Tydzień z Internetem. W dniach od 23 do 29 marca organizacje i instytucje oferujące publiczny dostęp do Internetu mogły zorganizować spotkania pokazujące jak różnorodne są możliwości wykorzystania Internetu i zastosowania nowych technologii. Honorowy patronat nad kampanią objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

TzI

Zapewnienie wszystkim szansy na włączenie się w cyfrowy świat i rozwijanie cyfrowych kompetencji to nie tylko troska o właściwe kwalifikacje potrzebne na obecnym rynku pracy. To także niezbędne obecnie umiejętności, dzięki którym bardziej zrozumiały staje się otaczający nas świat. Czwartkowe spotkanie w Bibliotece w Mościsku wypełniła zabawa i nauka. Dzieci bez kłopotu posługiwały się kolejnymi aplikacjami dostępnymi w tabletach, które niedawno pojawiły się w czytelni. Sporo radości sprawiło przekształcanie zdjęć. Można się było poczuć jak w sali luster w wesołym miasteczku a najciekawsze efekty zapisać na pamiątkę w formie elektronicznej.

Uczestnicy zajęć w bibliotece w Ostroszowicach spróbowali swoich sił w selfowaniu przy pomocy telefonów komórkowych oraz smartfonów.

D.W.

Więcej o „Brzuch mam pusty po takiej potrawie, przyjdzie wnuczka, to sobie poprawię..”

„Brzuch mam pusty po takiej potrawie, przyjdzie wnuczka, to sobie poprawię..

 

Premiera Teatrzyku kukiełkowego Modry Motylek, która odbyła się 26 marca w bibliotece zachwyciła małych widzów. Czerwony Kapturek według Jana Brzechwy to klasyka, którą doskonale znają dzieci w młodszym wieku. Spektakl teatrzyku kukiełkowego bardzo przypadł dzieciom do gustu.

Doskonały odbiór ten wspaniałej bajki, mocne przeżycia związane z okropnym wilkiem oraz radość                    z pozytywnego zakończenia utworu wyzwoliły u dzieci emocje terapeutyczne.

 

Wspaniale było patrzeć na uśmiechnięte buzie dzieci w trakcie spektaklu oraz po jego zakończeniu. Zabawa kukiełkami, odgrywanie ról ulubionych bohaterów bajki oraz poznanie aktorów grających za kurtyną okazało się fantastycznym przeżyciem.

Serdecznie dziękuję Pani Dorocie Kucharskiej za wypożyczenie kukiełek z Biblioteki Powiatowej w Dzierżoniowie, Pani Bożenie Nowak oraz Pani Alicji Najwer za brawurowe odegranie ról, Pani Ewie Klaus i wspaniałym widzom, którzy nieustannie nas inspirują do kreatywnego działania.

Warto przekazywać dzieciom wartości takie jak dobro, życzliwość, szacunek i miłość do książek… Każda forma przekazu jest odpowiednia i każda okazja jest właściwa.

 

mk

 

Więcej o Emil Łojczuk ONO

 

plakat - wystawa_02

 

 

Na spotkanie zaprasza także Klub Mamuśki/o Dzierżoniów, który świętuje trzylecie swojego istnienia – Gratulujemy!!!

Więcej o Idzie wiosna

Środowe spotkanie z książką „Idzie wiosna”

19.III.2015

Biblioteka Publiczno-Szkolna w Piławie Dolnej gościła dzieci z piławskiego przeszkolą, wraz z wychowawcą grupy Joanną Mrzygłód. Towarzyszyli nam również koledzy z III klasy Szkoły Podstawowej w Piławie Dolnej.

Tematem naszego spotkania była wiosna. Zuzia Złotnicka, Klaudia Ostrowska, Kamil Kasztelan, Dawid Stemplowski przygotowali i zaprezentowali nam teksty literackie o wiośnie. Usłyszeliśmy wiersze autorstwa : J. Kulmowej, S. Szuchowej, H. Zdzitowieckiej, A. Nosalskiego, D. Wawiłow.

Aby być sprawnym na wiosnę, w bibliotece pojawił się tor przeszkód, który sprawił frajdę młodszym jak i starszym dzieciom. Później zabraliśmy się do wspólnego malowania wiosennego, czarodziejskiego tulipana, równocześnie dzieci malowały zabawną kolorowankę.

Dziękuję za wiosenne spotkanie. Zapraszam do biblioteki.

Wanda Kun

Więcej o Genialne warsztaty komiksu i ilustracji

Genialne warsztaty komiksu i ilustracji zachwyciły dzieci w Ostroszowicach

 

Jak narysować odgłosy, po co w komiksach są dymki, ile jest sposobów na przedstawienie dźwięków oraz jak samemu wykonać komiks w bardzo prosty sposób – tego wszystkiego dowiedziały się dzieci w Ostroszowicach podczas warsztatów prowadzonych przez Szymona Teluka.

To arcyciekawe spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w dniu 12 marca 2015 roku. Dzieci były zachwycone i miały mnóstwo pytań do prowadzącego.

Mini komiksy stworzone przez dzieci pokazały twórcze zacięcie małych artystów.

W drugiej części spotkania uczestnicy poznali zastosowanie proporcji podczas tworzenia komiksowych postaci.

I znowu okazało się, że mamy samych wspaniałych twórców.

 

Bez kokieterii należy stwierdzić, że te warsztaty pokazały przede wszystkim, że mamy utalentowane dzieci, które śmiało podejmują nowe wyzwania i są otwarte na odbiór  sztuki z najwyższej półki…
Warsztaty z Szymonem Telukiem to była znakomita okazja do poznania nowych sposobów rysowania, porozmawiania z uznanym artystą,           a także uzyskania autografu, czy wspaniałego portretu dla Pani Iwony Cebulskiej.

Serdeczne podziękowania przekazujemy Pani Blance Bobryk, Panu Szymonowi Telukowi, Pani Iwonie Cebulskiej, Panu Piotrowi Gołębiowskiemu oraz wszystkim uczestnikom.

 

Panu Szymonowi Telukowi życzymy dalszych wspaniałych sukcesów.

mk

 

Więcej o Książki nie gryzą?

Dyskusyjny Klub Książkowy dla dzieci

Czy godzinna lektura może być dla młodych czytelników problemem? Na szczęście nie w naszym klubie. Bohaterem lutowego spotkania w bibliotece w Mościsku była książka „Na szczęście mleko” Neila Gaimana, którą ozdobił niezwykłymi ilustracjami Chris Riddell. Wartka akcja i zaskakujące przygody nikomu nie pozwoliły na nudę. Okazuje się bowiem, że wyjście po mleko, niezbędne do śniadania, może nie być taką zwykłą czynnością na jaką wygląda. Tuż za rogiem czekają kosmici, piraci, policja galaktyczna, balon służący jako maszyna czasu – każda strona tej niezwykłej książki to nowy pomysł i pole do popisu dla autora.

Po tak kreatywnej lekturze postanowiliśmy stworzyć pasujące do naszej książki zakładki. One na szczęście też nie gryzą pomimo zębów.

DSCN3593

Dużo radości sprawił też pierwszy kontakt z tabletami. Jak na Dyskusyjny klub Książki przystało sprawdziliśmy m.in. jak działa aplikacja Słowotok, czyli gra w której z wylosowanych liter należy ułożyć jak najwięcej słów.

28 lutego

 

Kolejne spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki odbywać się będą w każdą ostatnią sobotę miesiąca – zapraszam! Czekają na Was niezwykłe książki!

D.W.

*projekt logo DKK – Krzysztof Kubasek

Do góry