Jesteś tutaj:

Dzień: 2016-05-11

Dnia 11 maja 2016 r. bibliotekę odwiedziły dzieci z pierwszej klasy z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku. Była to wizyta która miała na celu zapoznanie dzieci z  księgozbiorem i zasadami  panującymi w bibliotece. Pani Dyrektor Justyna Kaczorowska wręczyła wszystkim uczniom ich pierwsze karty biblioteczne, dzięki czemu  zostali prawowitymi czytelnikami naszej biblioteki. Dzieci zajrzały na wszystkie półki, obejrzały z uwagą galerię i pracownie komputerową. Wizyta zakończyła się oczywiście wspólną zabawą pośród kolorowych klocków i książek.

Dziękujemy za wizytę!!!

wizyta 3

6 maja uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Piławie Dolnej odwiedzili bibliotekę i wzięli udział wIMG_3270 literackim spotkaniu z okazji 149 rocznicy urodzin noblisty Stanisława Rejmenta (ur.7.05.1867), którego znamy pod literackim pseudonimem – Władysław, Stanisław Reymont. Ciekawa osobowość, mistrz pióra i znakomity obserwator życia codziennego wsi i miasta. To twórca, który jest godny uwagi nam żyjącym współcześnie. Literacką Nagrodę Nobla, laureat otrzymał 13 listopada 1924 r.

„Wokół zaś, jak jeno dojrzeć, stały sinym wiankiem lasy i rozlewały się pola nieprzejrzane, leżały wsie dalekie, wsie kieby te szare liszki przywarte do ziemi, a w sady pochowane; drogi kręto powyciągane, kamionki, rzędy drzew przechylonych, piaszczyste wydmy, z rzadka porosłe jałowcami i wąska przędza rzeczki, ciekącej połyskliwie i wlewającej się do stawu, między chałupami.”

Fragment z powieści „Chłopi” t.3 „Wiosna”

Gościliśmy na naszym spotkaniu panią Iwonę Chorążyczewską – polonistkę, która pięknie interpretowała opisy przyrody, uchwycone przez Reymonta. Uczniowie postanowili zadedykować dyplomy uznania dla pisarza. A o to wybrane przez dzieci i wyróżnione teksty:

Podziękowanie

Dla Władysława Reymonta za docenienie roli chłopa, oraz ciężką pracę.

Dziękujemy za mistrzostwo pióra.

Aleksandra Kozobucka, uczennica klasy V w Piławie Dolnej

 

Dyplom dla Władysława Reymonta za wspaniałe opisy w swych cudownych książkach. Dziękujemy za pomysły i słowa.

Edyta Pindera, uczennica klasy V w Piławie Dolnej

 

Dziękuję za miłe spotkanie.

Wanda Kun

Do góry