Jesteś tutaj:

Miesiąc: wrzesień 2016

 Zostań Żywą Książką!

Poszukujemy osób, które zechcą wziąć udział w ogólnoświatowej akcji.              Zgłoś się – może to Ty obalisz zbędny stereotyp?

zywa-biblioteka-polska ZAJRZYJ

zb-logo

Żywe Książki to osoby reprezentujące grupy społeczne obarczone stereotypami oraz narażone na wykluczenie i dyskryminację, które poprzez osobistą rozmowę z czytelnikiem propagują otwartość i szacunek dla drugiego człowieka. Żywe Książki biorące udział w projekcie mają prawo do zachowania znacznego stopnia anonimowości. W Żywej Bibliotece posługują się tytułami i ewentualnie imionami.

21 listopada 2015 r. w Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku odbyła się pierwsza Żywa Biblioteka na naszym terenie. Tegoroczna akcja zagości również do Biblioteki Publiczno-Miejskiej im. K.K. Baczyńskiego w Dzierżoniowie (18-19 listopada).

18 listopada 2016 r. (godz. 13.00 – 17.00) – Żywa Biblioteka w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publiczna im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Dzierżoniowie, Rynek 2, 58-200 Dzierżoniów

 19 listopada 2016 r. (godz. 13.00-17.00) – Żywa Biblioteka w Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku, ul. Kolejowa 12 b, 58-116 Mościsko

 Zapraszamy do wzięcia udziału w tegorocznej odsłonie Żywej Biblioteki!

Żywej Książce zapewniamy zwrot kosztów podróży, posiłek w trakcie trwania akcji oraz ogromna ilość pozytywnych emocji :). Zainteresowanych prosimy o kontakt: biblioteka.moscisko@wp.pl; tel 74 830 31 42

FB-Żywa Biblioteka Mościsko

 

„Piękno i sztuka, co to takiego?” to kolejna książka w serii „Dzieci Filozofują”, która nie jest bynajmniej banalną lekturą, lecz logo malegenialną w swej prostocie lekcją edukacji artystycznej, podczas której nie sposób się nudzić. Nuda nie zagroziła więc naszemu spotkaniu, które odbyło się w sobotę 24 września w Bibliotece w Mościsku.                                                                                                Na omówienie czekało naprawdę sporo zagadnień. „Czy artysta jest wolny, kiedy tworzy?”, „Czy tak samo pojmujemy piękno?”, „Czy każdy z nas jest artystą?”, „Do czego służy sztuka?”, „Czy powinieneś rozumieć piękno?”, „Co jest piękne?, Kto jest piękny” to pytania, nad którymi nie tylko dziecko musi trochę pogłówkować. Brzmią prosto i zwyczajnie, ale jedynie z pozoru. Wynikają z nich kolejne pytania i czasem wiele odpowiedzi, z których jedna nie jest ważniejsza od drugiej. To, co piękne dla mnie, nie musi być piękne dla kogoś innego. Jak więc wytłumaczyć np. pojęcie uniwersalnego piękna? Nic nie jest takie proste, jak się pozornie wydaje! Książka porusza podstawowe, elementarne zagadnienia, dotyczące piękna i sztuki. Uwrażliwia, kształtuje i wskazuje różne interpretacje, często w przewrotny sposób. Prowokuje pytania i skłania do poszukiwania odpowiedzi, ucząc dialogu i niestereotypowych odpowiedzi.

Uczestnicy sobotnich zajęć Dyskusyjnego Klubu Książkowego spróbowali swoich sił nie tylko w filozoficznych rozważaniach ale i konkretnych działaniach. Powstał więc wspólny wiersz i obrazy malowane z przewiązanymi chustą oczami.

D.W.

Rekordowa ilość osób zagościła w tym roku na Spotkaniach Artystycznych Seniorów w Międzyzdrojach. Czternasta edycjaMiędzyzdroje 2016 2 zgromadziła ponad 500 osób z różnych zakątków Polski. Wśród 43 grup i solistów znalazły się także zespoły z naszej gminy. Daleka droga i zmiana klimatu nie spowodowały na szczęście problemów z głosem. Komisja, działająca w Międzynarodowym Domu Kultury w składzie:
Anna Sobierajska, Brygida Borecka, Daniel Źródlewski
po wysłuchaniu 25 prezentacji artystycznych postanowiło przyznać jedno z wyróżnień Męskiemu Zespołowi Śpiewaczemu „Cord” z Piławy Dolnej.

Nagrodę Dyrektora Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach przyznano dla:

Pana Wojciecha Klausa

I miejsce otrzymał Zespół Kameralny „Con Moto” z Piławy Dolnej.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Międzyzdroje 2016

                                                                                                                                                             zdjęcie: http://www.mdkmiedzyzdroje.com/

 

con-moto-miedzyzdroje

miedzyzdroje

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(…)

Będę dla Pieszyc, bo łeb już siwy
Bo kiedy wstaję, trzaskają kości
Nie ma już żadnej alternatywy
Będę! Do późnej mojej starości.

Zdzisław Maciejewski, Będę dla Pieszyc

Zdzisław Maciejewski wbrew pozorom nie urodził się w Pieszycach. Skąd więc tak wiele atencji i zachwytu nad tymi terenami, zamieszkującymi tu ludźmi i krajobrazami? Być może dzięki temu właśnie oddaleniu jest w stanie dojrzeć  zarówno szczegóły, jak i ogólny zarys okolicy, którą wybrał na swój dom.

Wśród rozlicznych zainteresowań Zdzisława Maciejewskiego znalazła się również  literatura i to od kuchni.  Autor takich książek jak: „Wspomnienia zesłańca”, „Pieszyccy kombatanci”, „Z Sybiru do Pieszyc”, „ Z Kresów do Pieszyc”, „Pieszycom wierni”, pisze również wiersze. W „Pejzażach sowiogórskich” mówi przede wszystkim o świecie, w którym żyje, o Górach Sowich i o ludziach. Jego poczucie humoru i akceptacja niedogodności dnia codziennego oraz niedoskonałości ludzi to mądrość, która rodzi się z doświadczenia i zachłannego apetytu na życie.

23 września gościliśmy Pana Zdzisława Maciejewskiego na spotkaniu autorskim w Bibliotece w Mościsku. Jego barwne opowieści o historii i kulturze naszego regionu i jej związku z historią nie pozwoliły na nudę.  Słowa poparte  własnymi wspomnieniami i doświadczeniami miały podwójną moc. Dzięki takim spotkaniom ratowane jest przed zapomnieniem to co tworzy naszą teraźniejszość i tożsamość.

Wielką radość sprawiła autorowi obecność na spotkaniu uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku. Specjalnie dla nich powstał wiersz, którego po raz pierwszy można było wysłuchać na piątkowym spotkaniu.

Scan wiersz

Zdzisław Maciejewski przekazał Bibliotece książki swojego autorstwa, opatrzone  autografem. Zapraszamy do lektury!

D.W.

Poprzez zabawę dzieci nabywają ważnych umiejętności, chociażby zapamiętywania numerów alarmowych. Także tego jak zachować się w razie niebezpieczeństwa i o czym trzeba pamiętać w takich sytuacjach. Wiedza nabyta w dzieciństwie zostaje z nami.

20 września w Bibliotece w Piławie Dolnej, roześmiane przedszkolaki brały udział w pozorowanych scenkach, w których to przy użyciu telefonu dzwonią na pogotowie, policję, straż pożarną. W rozmowie telefonicznej wyjaśniają dlaczego dzwonią, i dokąd mają przyjechać wzywane służby. Dzieci wykazały się znajomością numerów alarmowych, oraz własnego adresu. Europejski numer alarmowy to 112. Znają numery alarmowe 997,998,999 i potrafią je zastosować w odpowiedniej sytuacji. Odpowiadały i uzasadniały swoje wypowiedzi np. Obca osoba pyta gdzie mieszkasz? Co odpowiadasz? Były quizy, rozwiązywaliśmy zagadki:

             – Plastykowy lub stalowy , służy do ochrony głowy. 

            – Zabawny zwierzak w paski, czasem miesza w Afryce, czasem nas przeprowadza bezpiecznie przez ulicę.

 

Dziękuję za odwiedziny. Zapraszam ponownie.

  1. Kun.

 

 

Podczas sobotnich zajęć 17 września powstała ciekawa kolekcja słowiańskich lalek dobrych życzeń, czyli motanek. Te magiczne przedmioty pochodzą ze słowiańskiej tradycji. Będąc swoistymi amuletami miały spełniać życzenia, przynosić zdrowie i dbać o najbliższych. Podczas ich tworzenia używane są jedynie naturalne materiały a lalkę owija się, czyli mota, skrawkami materiałów, tasiemek lub koronek. O głównych założeniach i sposobach tworzenia motanek opowiedziała uczestnikom zajęć Pani Dafne Kozak-Legowicz. Pod jej czujnym okiem oddaliśmy stery naszej intuicji i pozwoliliśmy wybrać lalkom formę i kolory. Każda z powstałych podczas zajęć lalek to prawdziwe arcydzieło.

Spotkanie zorganizował Klub Mamuśki o/Dzierżoniów a mamy wraz ze swoimi dziećmi z trudem oderwały się od stołu wypełnionego materiałami, gdzie powstawały kolejne motanki.

 

Klub Mamuśki Oddział Dzierżoniów oraz Biblioteka w Mościsku zapraszają na spotkanie

                           „Motanki, czyli słowiańskie laleczki dobrych życzeń”

Słowiańskich lalek – motanek nie wymyślono wczoraj, ale niemal dwa wieki temu. Szczególnie popularne są na Ukrainie, Białorusi i na wschodnich krańcach Polski.  Ich zadaniem było dbać o szczęście domowników, ochraniać podczas podróży i zapewniać dobrobyt.

Data: 17.09.2016 roku (sobota) godz. 10.30-12.30

Prowadzący: Dafne KozakLeginowicz – mama, socjolog i technik reklamy. Zajmuje się dekoracją i aranżacją stołów, buduje dekoracje balonowe i mieszane. Posiada doświadczenie w aranżacji przyjęć i imprez okolicznościowych oraz dekoracji i aranżacji wnętrz, stylizacji otoczenia domu i ogrodu. Prowadzi także warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Zapisy: zgłoszenia (imię i nazwisko rodzica+dziecko/dzieci) prosimy przesyłać na adres: dzierzoniow@klubmamuski.pl  W tytule maila należy wpisać „wrzesień”.  Spotkanie jest płatne: koszty materiałów:  25 zł/ os.(mama+dziecko)

Liczba miejsc ograniczona.

Motanka_juliadolls1

Tworzenie lalki „motanki”

 

W piątek 9 września Biblioteka w Mościsku zaprosiła wszystkich chętnych do nietypowej zabawy. Pomalowane w specjalny sposób obrazki po prostu wstawiliśmy do… mikrofalówki. Dzięki temu mogliśmy wyciągnąć z niej wersje w 3D :).

Do góry