Jesteś tutaj:

Miesiąc: maj 2018

 

                                                              „Mamo, namalowałam Ci obrazek zupełnie sama.DSC_0942

                                                                    Na tym obrazku jesteśmy razem

                                                                    ja, Twoja córka i Ty moja Mama,

                                                                    a Twój synek, mój brat podaje Ci kwiat.

                                                           Jesteś pięknie  ubrana uśmiechnięta i ładna.

                                                           Tylko mi nie wyszło, że Ty Mamo, jak żadna

                                                                   jesteś bardzo, bardzo KOCHANA”

                                                                
                                                                                                                                              /Hanna Łochocka/

                          24 maja w bibliotece w Ostroszowicach uczniowie drugiej klasy wykonali aromatyczne prezenty z okazji Dnia Matki. Według instruktażu udzielanego przez Panie Izabelę Gawełek i Emilię Wojdyło uczestnicy bardzo misternie ozdobili mydełka techniką deqoupage. Efektownie ozdobione, otulone w miękkie zielone kołderki pachnące mydełka z pewnością ucieszą kochane mamusie.

  Wszystkim Mamom życzymy dużo zdrowia i pociechy z dzieci!

Biblioteka to więcej niż myślisz!

mk

KIEDY SIĘ DZIECKO ŚMIEJE,
ŚMIEJE SIĘ CAŁY ŚWIAT
Janusz Korczak

I tak właśnie się działo podczas niedzielnego festynu,  w parku „Pod kasztanami”, obok biblioteki w Owieśnie, która była była inicjatorem oraz koordynatorem  tegorocznego „Dnia Dziecka”.
Dzieci wraz z rodzicami mogły spędzić czas bawiąc się i korzystając z przygotowanych atrakcji. Najmłodsi zawładnęli dmuchanym zamkiem, było stoisko z malowaniem twarzy, z balonami, przeróżne konkurencje, zabawy z chustą clanzy i wspólna zabawa przy muzyce. Każdy z uczestników otrzymał słodki upominek w postaci soczku, lizaka i wafelka. Odwiedziła nas również Pani policjantka oraz OSP Ostroszowice. Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudził samochód ratowniczo – gaśniczy do którego dzieci miały możliwość wsiąść oraz  sprzęt znajdujący się w nim a wykorzystywany do pracy podczas akcji.
Wielką frajdą dla maluchów było lanie wody. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu przygotowanym przez strażaków a całe spotkanie zakończyło się wspólnym ogniskiem.

Biblioteka dziękuje współorganizatorom „Dnia dziecka”: Stowarzyszeniu „Razem dla wsi” oraz Radzie Sołeckiej.

J.P.

26 maja w Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku  mieliśmy okazję zapoznać się z twórczością Jerzego Gronkiewicza, lekarza internisty, którego wielką pasją jest medycyna, poezja i… żona Beata.
Poeta urodził się w Jaśle, a wychował w miejscowości Dąbrówka. Z wykształcenia jest lekarzem internistą a poezja fascynuje go już od czasów szkoły średniej. Miłość do niej zaszczepiła w nim nauczycielka języka polskiego. Główne tematy utworów Jerzego Gronkiewicza to miłość i przyroda, które dopełniają się nawzajem. W 2008 r. wydał tomik wierszy dla dzieci Pośród skałek, a w 2016 r.  Moja droga. Kolejnym tomem były Bieszczady na gitarę i cztery pory roku.                                                                                                                                                                           Jerzy Gronkiewicz leczy zarówno ciało jak i duszę. Recepta od internisty dopełnia wiersz, do którego często powstaje muzyka. Na sobotnim spotkaniu goście mogli usłyszeć autorskie wykonania poetyckich tekstów. Poecie towarzyszyła żona Beata, która prezentowała niektóre z wierszy, doskonale dopełniając gitarowe brzmienie męża. Dla wszystkich zainteresowanych nasz gość pozostawił małą niespodziankę – kartki z wierszami, które można zabrać do domu. A oto jeden z nagrodzonych utworów:

BLUES NA POLANIE” -DIAMENTOWY BILET na PERONIE LITERACKIM
Złowrogą puszczą gonię zziajany,
przełomem nocy, gęstwiną drzew,
na oślep biegnę do mej polany,
do miejsca, w którym zrodziłem się.
Tam srebrny księżyc zabija ptaki,
wilk zły oprawia ofiarę swą,
siąpi mój strumyk, rechocą żaby,
i tam chcę skończyć tułaczkę swą.
Zmierzam do miejsca gdzie mrą poeci,
gdzie łany trawy przewraca wiatr,
gdzie mnie pętają pajęcze sieci,
gdzie kropla rosy odbija świat.
Padam bez życia w środku polany,
gwiazdy spadają na głowę mą,
strumyk łka szeptem cichej nostalgii,
o beznadziei, co wiedzie w noc.
Zaczynam śpiewać bluesa o życiu,
z wilkami w chórze wyję na głos,
drzew murmurando głaszcze me myśli,
a rozpacz rodzi światełko w mrok.
Gonię przez tarnie, ranię się, padam,
Jak ryba ginę bez wody swej,
oczy wytężam, lecz światło słabnie,
wrzask czarnych kotów i czarny cień.

Panie, ja Ciebie o jedno proszę,
zabij ból we mnie, lub zabij mnie,
na tej polanie gdzie mrą poeci,
tu, gdzie nadzieja umiera też.

                                                Jerzy Gronkiewicz

D.W.

Wartość własnoręcznie wykonanego dzieła jest nieoceniona. Obecnie bardzo modne jest przekształcanie zużytych bądź nieużytecznych przedmiotów i nadanie im103 nowego blasku oraz przeznaczenia. Home Made przechodzi swój renesans.
24 maja w bibliotece Grupa Twórcza pod kierunkiem Emilii Wojdyło postanowiła poddać się temu trendowi, któremu zazwyczaj towarzyszy fascynacja upcyklingiem i wykonać niepowtarzalne przedmioty typu: świeczniki, salaterki, tortownice, cukierniczki itp. Przyniesione przedmioty za szkła i metalu z wyczuciem dobrane i dopasowane, a przy tym ozdobione błyskotkami, znakomicie prezentują się i cieszą nie tylko wykonawców tych dzieł. Uczestnicy bibliotecznych warsztatów w Grupie Twórczej w pełni podzielają słowa Cecelii Ahern:

Dobrze jest znaleźć sobie hobby, które tak człowieka wciąga, i sprawia,
że z radością czeka się na kolejny tydzień, zamiast ponuro liczyć dni.

mk

plakat 2018 maleDzień Matki już w najbliższą sobotę! Oto osoby, które będą mogły zabrać swoją Mamę na słodki podwieczorek do Kawiarni Na Murach lub do Cukierni Ambrozja w Dzierżoniowie i wspólnie spędzić czas:

Antonina Gendasz

Karolina Turowska

Kacper Majecki

Karolina Kaja

                                                                                          Kuba Frygies

                                                                                         Edyta Pindera

GRATULUJEMY!!!

Po odbiór nagród zapraszamy do Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta,
ul. Kolejowa 12 b Mościsko.

Dziękujemy za wszystkie zgłoszone prace oraz zaangażowanie opiekunów ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Pilawie Dolnej oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tuszynie.

logo Ambrozja logo kawiarnia na murach

(…) ,, A więc jednak opłaca się pisać prawdę czy też starać się pisać prawdę,dkk
i to właśnie Pan robi wbrew przyjętym opiniom,
że poezja to co innego niż pisanie prawdy…”

/Czesław Miłosz w liście do Adama Lizakowskiego/

Fascynujące spotkanie autorskie z nieprawdopodobnie interesującym poetą, genialnym obserwatorem rzeczywistości opowiadającym z pasją o swojej twórczości oraz o najnowszym tomiku poetyckim,, Jak zdobyto Dziki Zachód”.

W czwartek 17 maja w Bibliotece w Ostroszowicach gościliśmy w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki poetę Adama Lizakowskiego, który cudownie wprowadził zebranych w świat poezji prawdziwej, a właściwie opartej na prawdzie historycznej oraz osobistych przeżyciach autora.
Nieprawdopodobnie sugestywne opowiadanie o interesujących osobistych przeżyciach na emigracji, spotkaniu z Czesławem Miłoszem i długiej drodze do stworzenia wspaniałego tomiku ,,Jak zdobyto Dziki Zachód” całkowicie pochłonęły uczestników spotkania.
Wzruszające słowa poety o tym, że książkę dedykuje swojemu Ojcu oraz wszystkim ludziom, którzy musieli zdobyć Dziki Zachód wytworzyły nostalgiczny nastrój.
Nawiązał się też swoisty dialog między autorem a czytelnikami, którzy dostrzegli podobne losy w swoich rodzinach do tych które opisał Pan Adam w swoim najnowszym dziele poetyckim.
Wśród podziękowań dla Adama Lizakowskiego pojawiły się również słowa szacunku dla twórczości autora oraz życzenia dalszych sukcesów. Z ogromną przyjemnością czytelnicy nabyli książki pisarza, w których autor umieszczał dedykacje i z namaszczeniem wręczał czytelnikom. Tajemniczy kapelusz Pana Adama znalazł godne miejsce w naszej bibliotece na klasycznej kolumnie. W prezencie od pisarza otrzymaliśmy do biblioteki książkę pt:,,40 listów poetyckich”. Serdecznie dziękujemy!

adam

Przy kawie i herbacie oraz smakowitych słodyczach Patrycji Wojtachny delektowaliśmy się poezją Adama Lizakowskiego. A w myślach natrętnie mruczała znana piosenka,  Szli na zachód osadnicy…”

Maria Kirkiewicz
DKK w Ostroszowicach

32619794_823165921216743_8157577534439948288_n7 czerwca zawita do nas Dorota Combrzyńska-Nogala !!! Łodzianka, polonistka, surdopedagog, autorka książek obyczajowych:  Naszyjnika z Madrytu,  nagrodzonej Literacką Nagrodą im. Władysława Reymonta Piątej z kwartetu  oraz Wytwórni wód gazowanych. Jej książka dla dzieci  Bezsenność Jutki otrzymała nagrodę Książka Przyjazna Dziecku oraz wyróżnienie w konkursie IBBY na Książkę Roku 2012, natomiast Syberyjskie przygody Chmurki zdobyły wyróżnienie w konkursach na Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego oraz na Książkę Przyjazną Dziecku. Powieść Możesz wybrać, kogo chcesz pożreć wpisana została na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

(https://www.wyd-literatura.com.pl/tworcy/autorzy/dorota-combrzynska-nogala)

Projekt dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządy województwa dolnośląskiego, powiatu wałbrzyskiego i miasta Wałbrzycha oraz ze środków dolnośląskich samorządowych instytucji kultury.

Własna czcionka? Czemu nie! Wystarczy nieco wyobraźni i Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku, gdzie 16 maja dotarła     I klasa ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika z Pszenna.imiona kolaż
Na dzieci czekała książka „Panna Jones i Książkowe Emporium” Sylvii Bishop. Czytelnicy biblioteki mogą się nią cieszyć dzięki konkursowi zorganizowanemu przez Barbarę Marię Morawiec (Lustro Biblioteki) oraz Wydawnictwo Zielona Sowa. Do nas także dotarła paczka z frapującymi przygodami Znajdy Jones.
Pierwsze minuty upłynęły małym gościom na poznaniu wszystkich bibliotecznych zakamarków. Najwięcej wygody obiecywały piankowe klocki z działu książek dla dzieci i właśnie tam cała grupa poznała przygody rodziny Jonesów. Pierwszoklasiści doskonale dali sobie radę z wszelkim zadaniami, które czekały na nie podczas trwania warsztatów. Uważnie słuchając potrafiły odnaleźć salę ze słownikami i odczytać zaznaczone w nich hasła, poznały tajniki kaligrafii i z wielkim pietyzmem odwzorowały nawet potrójnie zawijane symbole. Wprawdzie ilość nagromadzonej w nich energii nie pozwoliłaby im zostać średniowiecznymi skrybami, za to świat tabletów pochłonął ich całkowicie. Dzięki aplikacji Polona Typo każdy mógł przekształcić swoje imię w małe dzieło sztuki, w którym znalazły się litery z publikacji powstałych na przestrzeni ostatnich sześciu wieków.
Więcej kreatywnej energii wymagało stworzenie własnej słomkowej czcionki – przez niektóre litery można było bez trudu poczęstować się lemoniadą J. W bibliotece powstała też tymczasowa sala tajemniczych paczek, które znalazły nowych właścicieli po szybkim odnalezieniu właściwych numerów, ukrytych na bibliotecznych półkach.
Może nowa słomkowa czcionka skłoni kogoś do napisania listu do Znajdy Jones?

Danuta Wiśniewska

zdj. Danuta Wiśniewska, Marta Siekierka

Lustro Biblioteki indeks

Do góry