Jesteś tutaj:

Miesiąc: czerwiec 2021

Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta objęła patronatem II edycję konkursu „Gram, więc czytam”.

Głównym celem konkursu jest popularyzacja czytelnictwa wśród młodzieży poprzez powiązanie książki z grą planszową bądź karcianą. Dodatkowo aspiracją konkursu jest budowanie u młodzieży motywacji do rozwoju kreatywności, twórczości i przedsiębiorczości. Udział w konkursie daje młodym ludziom okazję do budowania umiejętności pracy w zespole oraz prowadzenia projektu według własnych koncepcji.


KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ?

W konkursie mogą brać udział zespoły od 2 do 5 osób w wieku od 10 do 24 lat. Każdy zespół musi mieć pełnoletniego Opiekuna, który potwierdza zgłoszenie zespołu, przesyłane do Organizatora.
W konkursie mogą wziąć udział też zespoły składające się wyłącznie z osób pełnoletnich, ale startują wówczas w osobnej kategorii „Dorośli”. Zespół wyznacza wówczas jednego z członków na Opiekuna.


PRZEDMIOT KONKURSU

Zespoły zgłoszone i zapisane do konkursu opracowują własną koncepcję stworzenia gry planszowej lub karcianej na bazie świata i fabuły z serii fantasy „Kroniki Dwuświata”. Koncepcja powinna minimum zawierać:

  1. Dobrze brzmiący tytuł gry
  2. Określenie czy jest to gra planszowa czy karciana
  3. Określenie dla ilu osób jest to gra (ile osób może w nią grać?)
  4. Określenie co jest celem gry, jakie są warunki zwycięstwa (np. pokonanie rywali, najszybsze osiągnięcie celu, zdobycie największej liczby punktów itp.)
  5. Wymienienie wszystkich elementów z jakich będzie składać się gra, czyli co i w ilu sztukach gracz znajdzie w pudełku (np. kostki, plansze, karty itp.)
  6. Opisanie ogólnych założeń mechaniki gry (zasady gry, tury, akcje, punkty itp.)
  7. Uargumentowanie co jest główną zaletą gry i dlaczego będzie się w nią dobrze grało, czyli na czym polega jej atrakcyjność

Wykonanie makiety lub wizualizacji gry i/lub elementów będzie dużym atutem. Zatwierdzone zespoły otrzymają do dyspozycji pliki z grafikami Kronik Dwuświata (m.in. Mapa Dwuświata, 5 postaci z powieści, dostępne ilustracje)

Wykreowana przez zespół koncepcja GRY jest przez jego członków nagrywana w formie krótkiego filmu (max do 15 minut, format mp4 lub avi), a następnie przesyłana do Komisji Konkursowej na adres: hubert@pstd.org.pl

Rekomendujemy, aby praca zespołu przebiegała według 4 Faz:
1. Przeczytanie książki
2. Omówienie koncepcji gry przez zespół i zanotowanie najważniejszych pomysłów
3. Przygotowanie się do nagrania prezentacji (wykonanie makiety, ustalenie scenariusza filmu, podzielenie się rolami itp.)
4. Nagranie filmu i wysłanie go do Komisji Konkursowej


PLANOWANY PRZEBIEG KONKURSU

Konkurs przebiega w dwóch etapach:

Etap 1. Zgłoszenie i ocena przez Komisję konkursową filmów nadsyłanych przez zespoły

Etap 2. Plebiscyt internetowy wybierający najlepszą koncepcję spośród tych, które zostały nominowane do II etapu przez Komisje konkursową.

Zgłoszenie krok po kroku:

  1. Zespól zgłasza się do konkursu wypełniając formularz (na stronie pstd.org.pl/index.php/konkurs lub papierowy podczas spotkania z Pawłem Kopijerem, autorem trylogii Mitrys). Wymagany podpis pełnoletniego Opiekuna zespołu.
  2. Przedstawiciel Komisji Konkursowej oddzwania (odpisuje) na dane kontaktowe Opiekuna zespołu, podane w zgłoszeniu, by potwierdzić przyjęcie do konkursu i podpowiedzieć technicznie jak sprawnie opracować koncepcję.
  3. Zespół opracowuje swoją koncepcję GRY, wykonuje ewentualne jej makiety/elementy i nagrywa filmik, na którym członkowie zespołu opowiadają o GRZE, prezentując ją z jak najlepszej strony, a następnie filmik wysyłają na adres mail Komisji Konkursowej
  4. Komisja ocenia wszystkie nadesłane filmiki i wybiera 5 lub 10 do drugiego etapu – te wybrane są publikowane na Fanpage’u autora Trylogii Mitrys, Kroniki Dwuświata oraz grupie dyskusyjnej Książki Fantasy.
  5. Internauci głosują na poszczególne filmiki, wybierając tym samym w fanowskim plebiscycie ten, który zwycięża cały konkurs.
  6. Wyniki konkursu są ogłaszane w mediach, zwycięzcy otrzymują nagrody.


Termin nadsyłania zgłoszeń zespołów konkursowych – do 30 września 2021
Termin nadsyłania filmów prezentujących koncepcje do konkursu – do 30 października 2021
Wyłonienie finalistów – do 5 listopada 2021
Prezentacja filmów z koncepcjami finalistów – do 25 listopada 2021
Rozstrzygnięcie konkursu – do 30 listopada 2021

Mościsko
Mościsko
Ostroszowice
Piława Dolna
Tuszyn

Uciechów

5 – 26 SIERPNIA

5.08Wybudujmy wieżę – zabawa plenerowa
10.08Zagadkowy dzień z biurem detektywistycznym Lassego i Mai
12.08Plener malarski – portret i autoportret
17.08Jak toczą się rozmowy w świecie roślin i zwierząt – czytamy i naśladujemy (zajęcia literacko-edukacyjne)
19.08Warsztaty budowy domków dla owadów
24.08Technika kolażu – kartka z wakacji
26.08Turniej minigolfa i/lub tor przeszkód
27-31.08Wspólne przygotowanie wystawy prac wykonanych przez dzieci

Owiesno

Zamkowe Wakacje w plenerze

W każdą środę od. godz. 11:00 do 13:00

W programie:

Zamkowe podpłomyki (warsztaty kulinarne)

Zamkowy skryba (warsztaty z kaligrafii)

Zamkowe Zmagania ( warsztaty manualne)

Zamkowe dziergania ( warsztaty z krosnem)

Na zakończenie:    II Festyn z książką.

Roztocznik

25 czerwca Galeria Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta zapełniła się sympatykami twórczości Elżbiety Stępniak. Zebrane szkice, rysunki i akwarele to pierwsza wystawa piławskiej artystki, z którą niestety musimy się już żegnać. Gorące podziękowania złożył artystce także wójt gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski, podkreślając rolę sztuki w życiu mieszkańców naszego rejonu.

Tworzenie jest arcyciekawym doświadczeniem, bardzo lubię spędzać wolny czas z ołówkiem lub farbami – pisze Elżbieta Stępniak.  Za każdym razem poznaję nowe rzeczy, cały czas się uczę, sprawia mi to radość. Inspiruje mnie Internet, otaczający świat, ludzie. Moja pasja pobudza zmysły. Wyzwalają się pozytywne emocje, życie nabiera radości i kolorów.

Gratulujemy artystce odwagi zrobienia pierwszego kroku na drodze do prezentowania swojej twórczości i cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tej ważnej chwili goszcząc jej prace w naszej Galerii. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli ponownie spotkać się z jej pracami.

D.W.

Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta bierze udział w projekcie „Sieć na kulturę”.

Celem projektu jest:

  • podniesienie kompetencji i kwalifikacji cyfrowych pracowników gminnych samorządowych instytucji kultury poprzez organizację szkoleń oraz dostęp do materiałów edukacyjnych,
  • rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci i młodzieży w wieku 10-18 poprzez prowadzenia atrakcyjnych i perspektywicznych zajęć,
  • wyposażenie placówek GSIK w sprzęt niezbędny do organizacji zajęć i warsztatów.

Już w lipcu na dzieci i młodzież czekać będzie szkolenie prowadzone przez profesjonalistów!

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (działanie 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej”).

Nasze kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki zafascynowało dużych i małych. Jego tematem były bowiem zazwyczaj niewielkich rozmiarów zwierzątka o 8 nogach, tkające fantazyjne sieci i często zadziwiające swoimi kolorami. Pająki – to o nich oczywiście mowa – są jednak jednymi z najbardziej nielubianych stworzeń. Tymczasem warto się im przyjrzeć i dostrzec cechy, które mogą pozytywnie zaskoczyć i zachwycić. Pomogła nam w tym książka Niny Dulleck „Uwaga pająki! Jak pozbyć się pająków strachu przed pająkami”.                                                                                                          Po lekturze i rozmowach przyszedł również czas na wykonanie własnego pająka i nadanie mu imienia. Wesołe stworzonka, uśmiechnięte i bardzo kolorowe zamieszkały tymczasowo w klasie dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku. Niektóre zawędrują też zapewne do ich pokojów, przypominając słowa z książki: „Bywa, że boimy się też innego człowieka. W takiej sytuacji też można go zapytać, jak ma na imię. Bo większość z nas, podobnie jak wy, dostała od mamy i taty jakieś imię. A kiedy je poznajemy, nasz strach wyraźnie słabnie. Tak samo jak w przypadku pająków”.

Spójrzmy więc na te dwieście razy mniejsze od każdego z nas stworzonka nieco przychylniej, a po książkę zapraszamy do Biblioteki w Mościsku!

D.W.

Trwa największe i najważniejsze badanie polskiego społeczeństwa, czyli Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021). Spis jest obowiązkowy dla każdej osoby mieszkającej w Polsce, a podstawową metodą jest samospis internetowy.

Banner informacyjny o Narodowym Spisie Powszechnym, osoby na niebieskim tle, napis „wejdź na spis.gov.pl i spisz się! Spis trwa od 1 kwietnia”,

Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów uruchamia we wszystkich swoich filiach punkty samospisowe dla osób, które nie posiadają komputera z dostępem do Internetu. Ze stanowisk komputerowych z dostępem do sieci internetowej będzie można skorzystać w godzinach pracy bibliotek.

Na zaproszenie Biblioteki 15 czerwca zawitał do Mościska Teatr Edukacji i Profilaktyki MASKA ze spektaklem „Prastara Książnica- Skarb i tajemnica”. Bezpłatne spotkanie dla najmłodszych pełne było wybuchów śmiechu i spontanicznych reakcji dzieci. Edukacja teatralna to niezwykły sposób dopełniający twórczy rozwój dzieci. Kontakt z aktorami i żywym spektaklem, interakcje z działaniami wychodzącymi poza scenę i możliwość wspólnego przeżywania emocji wspomaga rozwój dziecka, podtrzymując jego zapał w zdobywaniu wiedzy o sobie i świecie.

Mamy nadzieję, ze pozytywne emocje zostaną z dziećmi na dłużej, pomagając obudzić aktywnego i wrażliwego odbiorcę sztuki.

Gminny Zespół Śpiewaczy Katarzynki w ubiegłą sobotę obchodził jubileusz 10-lecia. W spotkaniu uczestniczyły zaprzyjaźnione z Katarzynkami delegacje zespołów z gminy Dzierżoniów: Pojany, Cordu, Con-Moto, Uciechowianek oraz Złocieni z Ząbkowic Śląskich. Gratulacje na ręce kierownik zespołu Stefanii Czermińskiej złożyli również zaproszeni goście: Wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski oraz dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów Justyna Kaczorowska. Nie zabrakło także sponsorów wydarzenia, w tym Marcina Pięta – radnego powiatowego, sołtysa Ostroszowic Krzysztofa Krupiarza i proboszcza Pawła Kuriaty. Spotkanie śpiewająco uzupełniły występy Uciechowianek, Złocieni oraz oczywiście Katarzynek. Wspaniały poczęstunek przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Ostroszowic.

Zespołowi życzymy kolejnych pięknych występów i dużo zdrowia!

Zdj. M. Daraś, J. Król

Dzień Dziecka obchodzony jest na całym świecie niezwykle barwnie i w różnych terminach. Japonia świętuje Dzień Dziecka 2 razy w roku. Dziewczynki mają swój dzień w marcu, a chłopcy w maju. Długoletnia tradycja sięgająca aż VIII wieku nalega bowiem, aby dziewczynki przygotowywały się na festiwal lalek a chłopcy na festiwal samurajów. Na wyspach Oceanii dzieci ubierają się na biało i udają się z rodzicami do kościoła a w Nigerii biorą udział w paradach.                                                 

 Bez względu na datę i kraj każde dziecko czeka z niecierpliwością na swoje święto. Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów tradycyjnie już zaprosiła najmłodszych do wspólnego świętowania. 5 czerwca na boisku przy bibliotece nie zabrakło słońca, kolorów, radości i głośnego śmiechu. Ilość atrakcji budziła entuzjazm. Malowanie twarzy, bańki mydlane, ulubione dmuchańce, strzelnica, proszki holi, obłędna ilość waty cukrowej i pokazy strażackie – to tylko część darmowych niespodzianek czekających na najmłodszych.

Ten dzień udał się dzięki wspólnym działaniom. Wielkie brawa dla Ochotniczej Straży Pożarniczej z Mościska, Stowarzyszenia Przystań Mościsko, Klubu Sportowego Barys, Ludowego Klubu Sportowego Dąb i Stowarzyszenia Ostoja.

Z twarzy dzieci nie schodził uśmiech, a przecież właśnie o to chodzi w tym dniu!

Wydarzenie współfinansowane z środków Gminy Dzierżoniów.

D.W.

Do góry