Jesteś tutaj:

Miesiąc: maj 2025

Zofia Stanecka

Ukończyła warszawską polonistykę, na której obroniła pracę magisterską poświęconą Opowieściom z Narnii C.S. Lewisa. Opowiadania i recenzje zaczęła publikować jeszcze w czasie studiów. Pisze książki o Basi, opowiadania i powieści od ponad 20 lat.  Najbardziej lubi pisać baśnie, w których znajduje to wszystko, co w literaturze kocha najbardziej: tajemnicę, prawdę, piękno i odrobinę magii. Seria książek z cyklu Basia… zdobyła w roku 2009 tytuł „Najlepszej dla dziecka” w plebiscycie czytelników miesięcznika „Dziecko”. Dwie spośród jej książek zostały wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie: Świat według dziadkaDomino i Muki. Po drugiej stronie czasu. Świat według dziadka był też nominowany do tytułu Książka Roku w konkursie polskiej sekcji IBBY za rok 2013. W 2015 roku książka Basia i wyprawa do lasu zdobyła Nagrodę jury w kategorii najlepsza książka dla dzieci w konkursie „Najlepsza książka na lato”. W 2018 roku do kin w całej Polsce trafiło pięć odcinków serialu rysunkowego Basia, zrealizowanego przy współpracy autorek serii książek.

,,Sówcia Uhcia z sowiogórskiego lasu” wraz z autorką Grażyną Król odwiedziła w maju dzieci z przedszkola gminnego w Uciechowie. Dzieci poznały przygody rezolutnej małej sówki a tworzenie jej podobizny było dla nich wspaniałą zabawą. Przedszkolaki, tak jak Uhcia, poznają świat i próbują swoich sił w pierwszych samodzielnych wyborach. Literatura wspiera te kroki i pomaga w podejmowaniu tych najwłaściwszych.

Tuszyn

Pierwsze środy miesiąca to wyjątkowy czas dla wszystkich miłośników szydełkowania. W bibliotece w Roztoczniku każde spotkanie to doskonały czas na pełną uwagi rozmowę z drugim człowiekiem i naukę kolejnych splotów.

8 maja o kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 opowie dr Rafał Brzeziński, autor książki „Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” wydanej w tym roku przez miasto Dzierżoniów.

Podczas spotkania w czytelni Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku będzie można dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat lokalizacji restauracji, gospód, zajazdów, pensjonatów, stołówek, kawiarni, winiarni i dworcowych barów. Autor opowie także o tym, co jedli ówcześni mieszkańcy Dzierżoniowa, jak spędzali czas wolny, jak pracowali i żyli. Dr Rafał Brzeziński – historyk, dokumentalista specjalizujący się w historii społeczno-gospodarczej Śląska XIX i XX wieku – pośród swoich materiałów ma również oryginalne receptury dawnych dań i nalewek, którymi z chęcią dzieli się z publicznością i czytelnikami.

Do góry