Akcja Żonkile

Pamiętamy

W 1940 roku prawie pół miliona Żydów z Warszawy i okolic Niemcy zamknęli w otoczonym murem getcie. Tam umierali wskutek głodu, chorób, niewolniczej pracy i egzekucji. Dwa lata później Niemcy rozpoczęli akcję likwidacji, a 19 kwietnia 1943 roku dwa tysiące żołnierzy wkroczyło do getta. Nie spodziewali się, że napotkają opór ze strony kilkuset młodych ludzi, którzy stanęli do walki. Powstanie trwało miesiąc, ale bohaterstwo i odwaga uczestników podziwiane są do dziś.

19 kwietnia, z okazji 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz dziewiąty zorganizuje wydarzenie „Żonkile”. Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów kolejny raz włącza się w organizację wydarzeń.

Od poniedziałku w bibliotece w Mościsku będzie można odebrać gotowe szablony do własnoręcznego wykonania żonkili – symboli powstania. Szablony udostępnione będą także na profilach bibliotecznych filii.

19 kwietnia biblioteka w Uciechowie zaprasza po szablony kwiatów i do wspólnego dekorowania żonkilami płotu przy bibliotece.

Przypnijmy papierowy żonkil – symbol tego, że łączy nas pamięć o powstaniu, jego bohaterkach oraz bohaterach. 

szablon żonkila

Instrukcja złożenia szablonu żonkila

Program obchodów on-line Muzeum POLIN