Miłosz Wrzesiński w Bibliotece w Mościsku

Powiększ obraz

„Koniec lutego daje satysfakcję” ♦

Mroźne popołudnie i niesprzyjająca aura nie przeszkodziła naszym czytelnikom w dotarciu na spotkanie autorskie z poetą Miłoszem Wrzesińskim.  Jego pierwszy tomik „Uwaga miłe panie”  został wydany w 1998 roku. Na „Treny intymne” trzeba było poczekać 6 lat. W 2013 roku pojawił się tomik „Łatwizna”, który  dostał się do półfinału VI Ogólnopolskiego Konkurs na Autorską Książkę Literacką – Świdnica 2013.

Rozważania o warsztacie poetyckim, rozmowy o sposobach interpretacji przedstawianych strof a przede wszystkim bezpośredni kontakt z Poezją rozgrzał dusze i serca uczestników spotkania dużo lepiej niż gorąca herbata, kawa i ciasteczka czekające tuż obok na stoliku.
łatwizna

z budynków poddanych zawilgoceniu
i denaturacji od wewnątrz odwaga znikła jak składki w zusie
milczenie ma formę ciągłą
i potrzebuje czułości
najczulsze są fraktale z anten
są maszty są więc i żagle
powodujące że całość dryfuje
codziennie dwa milimetry w stronę afryki
afryka już czeka na nowych pionierów

Twórczość Miłosza Wrzesińskiego fascynuje bogactwem i pięknem języka. Wiersze z ostatniego tomiku oraz te najnowsze, jeszcze nie przeniesione z kopert i przypadkowych skrawków papieru na nośniki nieco trudniejsze do zagubienia, uczą dyscypliny języka, otwierając czytelników na klarowność i czystość wypowiedzi. Poezja Miłosza Wrzesińskiego to skupienie na najdrobniejszych elementach rzeczywistości. To z nich przecież zbudowany jest wszechświat i to one pobudzają wyobraźnię i nie pozwalają spokojnie przejść obok poręczy, szronu na huśtawce, rozsypanych tabletek, starego misia – rozbłysków świadomości, budzących do życia nowy wiersz.

(…) Czas jest przecież obracającym się

Punktem wodnym

Wodnym oczkiem źrenicą

Źrenicą dziecka

Gdy jesteśmy po tej samej stronie zabawy

Łatwość z jaką autor nawiązał kontakt z czytelnikami na pewno zaskarbiła mu przychylność nowych odbiorców poezji. Może wśród najmłodszych uczestników spotkania rośnie kolejny poeta, artysta dnia i nocy, wolny duch, „niebieski wycieruch”, „łowca słów/czujny i zasłuchany”.

Danuta Wiśniewska

♦ tytuł wiersza z tomiku Łatwizna”