Jesteś tutaj:

Dzień: 2016-03-18

17 marca w bibliotece w Ostroszowicach panie Anna Sztaba oraz Izabela Gawełek uczyły dzieci szydełkowania.szydelko1
Dzieci z przedszkola świetnie poradziły sobie z tą trudną sztuką. Motywacją do szydełkowania było przymierzanie pelerynek, szalików, chusteczek oraz wdzianek wykonanych przez panie oraz niespożyta energia dzieci i chęć do poznawania nowych umiejętności.
Każde dziecko chciało wykonać dla siebie jakąś rzecz. Ale wszystko po kolei. Teraz dzieci ćwiczą łańcuszek.
Pani Anna podczas spotkania wykonała gustowne podstawki pod filiżanki. Przydadzą się na spotkania w DKK.
Serdecznie dziękujemy za wspaniałe spotkanie.
mk

W środę  16 kwietnia spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki w Ostroszowicach nieoczekiwanie bardzo się  przedłużyło.lekcja

Książka  ,,Lekcja anatomii”, autorstwa Niny Siegal zachęciła uczestników do burzliwej dyskusji oraz subiektywnej oceny. Warto było tę książkę poznać, gdyż jest to świetna powieść odkrywająca tajemnicę powstania największego dzieła Rembrandta z 1632 roku. Chodzi o obraz namalowany olejami na płótnie o  rozmiarach 169,5 × 216,5 cm, znajdujący się obecnie w Muzeum Mauritshuis.
Obraz ,,Lekcja anatomii doktora Tulpa” oprócz tego, że zachwyca niespotykanym światłocieniem i genialnym ustawieniem chirurgów przy stole, to przede wszystkim zawiera ogromną tajemnicę. Autorka  w swojej powieści  ze spokojem i z rozmysłem maluje piórem dawne ulice Amsterdamu i Lejdy. Sugestywnie przedstawia społeczność oraz jej zwyczaje, a także makabryczne rozrywki.

Jest to subtelna opowieść o sztuce, miłości i śmierci. Dzięki Ninie Siegal  spojrzeliśmy na wybitne dzieło mistrza z perspektywy ludzi, którzy osobiście znali skazańca poddanego sekcji. Przecież był to człowiek z krwi i kości, którego ktoś kochał, cenił i wiązał z nim przyszłość. Rembrandt ukazując zmarłego jako spokojnego człowieka z determinacją podkreślił godność człowieka. Dlaczego tak zrobił?

Czy zadecydowała o tym trauma z dzieciństwa? Osobista znajomość zmarłego? Wykład profesora Tulpa na temat budowy anatomicznej przedramienia to istny majstersztyk. Na przykładzie doskonałej rośliny jaką według Holendrów jest tulipana Tulp wyjaśnia działanie mięśni rąk…  W tym momencie przypomniała mi się historia z książki Mary Roach ,,Sztywniak”, w której autorka opisała min. zajęcia studentów medycyny w USA, którzy do badań otrzymali  ludzkie dłonie. Jednej ze studentek  podczas badania mięśni martwa ręka uścisnęła dłoń. Doktor Tulp to wyjaśnił…                                                                         Spotkanie z tą frapująca książką, która wzbudziła mnóstwo emocji i zachwytów delikatnie przekształciło się w rozmowy na temat zbliżających się  Świąt Wielkanocnych. Nasza koleżanka Maria Czekańska przygotowała dla nas mnóstwo prezentów własnoręcznie wykonanych. Czego to nie było? Jajka ozdabiane kwiatami, koronkami i piórkami, wazony, koszyczki wielkanocne, kury z terakoty, zajączki… Biblioteka jest cudownym miejscem, w którym każdego dnia można wspaniale spędzić czas.

Można celebrować święta, poznawać dzieła sztuki i czytać, czytać…

 

 

mk

Do góry