Jesteś tutaj:

Miesiąc: grudzień 2017

kartka

Wszystkim Czytelnikom oraz ich Rodzinom
 życzenia pięknych, wypełnionych miłością, pokojem, ciepłem i radością
Świąt Bożego Narodzenia 
a w nadchodzącym 2018 roku dobrego zdrowia,
 pogody ducha i samych fascynujących lektur

 składają dyrektor i pracownicy

Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta

Święta już za pasem więc to odpowiedni moment na przygotowanie się do nich. W tym roku dzieci z Biblioteki w Uciechowie wykonały przepiękneIMG_0489 ozdoby świąteczne. Włożyły w ich przygotowanie dużo entuzjazmu, pracy i umiejętności. Część ozdób została przeznaczona dla Pani Elżbiety Filipek na przystrojenie choinki w sali wiejskiej. Mamy nadzieję, że choinka będzie cieszyć swym widokiem gości zebranych wokół niej i wprowadzi wszystkich w świąteczny nastrój. Natomiast pozostałe ozdoby zostały przekazane na Jarmark Bożonarodzeniowy, który odbył się w minioną niedzielę w Bielawie. Dziękujemy za gościnę Cechowi Rzemiosł Różnych i Pani dyrektor Katarzynie Wierzbickiej, dzięki której prace dzieci mogły się tam pojawić.


S. G.B.

14 grudnia Dyskusyjny Klub Książkowy zawitał w progach Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku aby wraz z dziećmi z klasy „0” zastanowić się nad przyszłością przy pomocy książki Marii Dek „Kiedy będę duża”. Opowieść o marzeniach, planach i pomysłach na przyszłość, gdzie za rogiem czeka fantastyczny świat, w którym dziecięce wyobrażenia policzone zostały od 1 do 25, pozwoliła nam odkryć nowe możliwości. Siedem różnych zawodów, domek na drzewie z trzynastoma oknami, nadanie imion osiemnastu pająkom i wyprowadzanie na smyczy żyrafy – wszystko jest możliwe.
Sama autorka tak pisze o swojej książce:
W oczekiwaniu na dorosłe życie dziecięca wyobraźnia płata przeróżne figle. „Kiedy będę duży / Kiedy będę duża” opowiada o możliwościach i niemożliwościach, które niesie przyszłość. Przed Państwem wykaz radosnych pomysłów i poważnych planów, spisany z perspektywy dziecięcych wyobrażeń. Od 1 do 25. Jest szansa, że uporządkowane marzenia łatwiej się spełnią.
Maria Dek

grudzień

Maria Dek (ur. 1989 r.) jest ilustratorką, absolwentką University of the Arts London oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jej autorska książka „Kiedy będę duży/ Kiedy będę duża” ukazała się już po francusku i hiszpańsku, a wkrótce premierę będzie miało wydanie angielskie.  Artystka z przyjemnością sięga po tradycyjne techniki tworzenia.

D.W.

15 grudnia  w ramach cyklu zajęć pod wspólnym hasłem: „Świąteczne Impresje Biblioteczne „, w Bibliotece Publicznej w Piławie Dolnej odbyło się spotkanie dzieci z klasy I Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego. Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, na który już od początku grudnia czekają dzieci. Aby umilić okres oczekiwania dzieci mogą przygotowywać świąteczne ozdoby, karty świąteczne, wypiekać pierniczki, czy wykonywać samodzielnie filcowe cudeńka. Naszą świąteczną inspiracją stały się: szklany lampion, wazon i słoik. Zabraliśmy się z energią do pracy, przygotowując swój własny świąteczny lampion. W ruch poszły kolorowe wstążki, bombki. świece, ozdoby. Każde dziecko było zadowolone ze swojej twórczej pracy, zabierając ją później do domu.

Dziękuje za współpracę przy realizacji spotkania z dziećmi pani Ewie Sokołowskiej.

Wanda Kun

Znakomitą okazją do spotkania z pierwszą klasą w dniu 8 grudnia stał się realizowany program ,,Artystycznie- kreowanie- wychowanie”, według autorskiego pomysłu pani Elżbiety Juziuk-Janickiej, przy współpracy z biblioteką w Ostroszowicach. Ponadto takie działanie wpisuje się w Świąteczne Impresje Biblioteczne, realizowane tradycyjnie już od kilku lat.

,,Czy wam nie przyszło nigdy do głowy,

że śnieg powinien być kolorowy?”

Te słowa Ludwika Jerzego Kerna zainspirowały nas do wymyślania abstrakcyjnych kolorów zimy. Podczas tego niezwykłego spotkania dzieci z fantazją dobierały kolory i przy użyciu kleksografu malowały zimowe gwiazdki śniegu. Zrobiło to ogromne wrażenie i wzbudziło zaciekawienie. Mali artyści pokazali, że proces tworzenia dzieła wymaga zaangażowania, fantazji, skupienia i cierpliwości. Po skończonej pracy dzieci pięknie zatańczyły walczyka wirując jak śniegowe gwiazdki na lekkim wietrze. Pięknie zrobiło się w naszej bibliotece z kolorowymi, abstrakcyjnymi wzorami. Przynajmniej u nas zima jest kolorowa!

Bardzo serdecznie dziękujemy pani Aldonie Watras za wypożyczenie magicznej maszyny do zabawy w kolory!

M.K.

Utwór literacki wprowadza dziecko w świat. Pomaga mu zrozumieć siebie oraz zbudować szacunek do świata i własnej osoby. Świąteczne Impresje Biblioteczne stały się znakomitą okazją do zainicjowania spotkania z baśnią H.Ch. Andersena ,,Dziewczynka z zapałkami”. Ta smutna opowieść o biednej dziewczynce, która znikąd nie otrzymała pomocy, bardzo wzruszyła słuchaczy i pomogła im zrozumieć sens empatycznego pomagania we właściwym czasie.  Nastrojowe słuchanie tego znakomitego tekstu poprzedziła rozmowa na temat symboliki utworu. Paląca się świeca daje ciepło i oznacza życie człowieka, paląca się zapałka to namiastka ciepła, która szybko gaśnie, a człowiek, który zamarza z zimna ma zwidy i błogo zasypia na wieczność. Takie zrozumienie treści otworzyło dzieciom możliwość  właściwego odbioru tego emocjonalnego utworu. Dokładnie omówiliśmy plan wydarzeń, przydział ról i dobór muzyki , aby wiernie przedstawić teatr cieni w obrazach. Utwór został podzielony na sześć części, które przedstawiono w formie opowieści muzycznej. Przy słowach :  ,,- Babuniu, o zabierz mnie ze sobą!” Lena symbolicznie zgasiła świeczkę i …nastała cisza.

Podczas rozmowy zamykającej nasze spotkanie uczestnicy zadeklarowali pomoc osobom, które potrzebują wsparcia szczególnie podczas świąt, wiedząc już, że:

,, (…)dobre rzeczy nigdy nie przychodzą łatwo.” /Cynthia Eden /

Dziękuję dzieciom i nauczycielce Elżbiecie Juziuk-Janickiej za wspaniałe przeżycia podczas spotkania w bibliotece 14 grudnia 2017 r.

mk

 

Jak zachęcić dzieci do kontaktu z teatrem? Pozwolić go współtworzyć. Właśnie z takiego założenia wyszli aktorzy Blaszanego Bębenka – teatru, który zawitał 7 grudnia w progi Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku. Interaktywne przedstawienie było strzałem w dziesiątkę, przeganiając wszelkie przejawy nudy. Pomysł stworzenia innowacyjnych spektakli, w których dzieci oraz młodzież mogą aktywnie uczestniczyć w zabawie, współtworzyć przedstawienie, a także uczyć się zasad, którymi należy kierować się w życiu zdecydowanie sprawdza się i budzi entuzjazm młodych odbiorców. Dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku obejrzały przedstawienie pt. „W poszukiwaniu świątecznej gwiazdki”. Dwójka elfów na polecenie świętego Mikołaja wyrusza do lasu, aby odnaleźć gwiazdkę, która straciła swoją moc i spadła na ziemię, a bez której nie mogą odbyć się Święta Bożego Narodzenia. Scenariusz powstał w oparciu o współpracę ze scenarzystami szkoły Andrzeja Wajdy w Warszawie oraz wydziału scenariopisarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.                                                            Po spektaklu na dzieci czekał słodki poczęstunek oraz specjalna przesyłka – kolorowe listy od św. Mikołaja.

Mamy nadzieję, że nasz prezent, który staje się już coroczna tradycją, spodobał się a szczery śmiech będzie się pojawiał jeszcze częściej. Jak mawiał Janusz Korczak „Kiedy dziecko się śmieje śmieje się cały świat”.

D.W.

Magicznie, czarodziejsko, zachwycająco,
czyli opowiadanie muzyką i tańcem na spotkaniu
w Dyskusyjnym Klubie Książki podczas Świątecznych Impresji Bibliotecznych

                                                                                       Kim jesteś, o piękna, spowita w blaski i muśliny?
/Zygfryd do Odetty/

 Jezioro łabędzie to znakomita książka Katarzyny K. Gardziny i Tadeusza Rybickiego z ilustracjami Klaudii Polak-Szewczyk.
W dniu 6 grudnia w została zaprezentowana właśnie ta książka, która wytworzyła niesamowity nastrój. Treść utworu, podparta muzyką Piotra Czajkowskiego i obrazami z baletu w wykonaniu znakomitych artystów, a także bajkowa sceneria opowieści zaklętej w taniec, pomoże być może dzieciom rozpocząć  przygodę z baletem. Jestem zachwycona podejściem najmłodszych do proponowanej książki, która nie tylko opowiada o pięknej miłości, wspaniałej przyrodzie, ale przede wszystkim o walce dobra ze złem.
Spotkanie z wielką sztuką pomogło dzieciom odkryć, że znany taniec małych łabędziątek z drugiego aktu tego baletu jest powszechnie znany.
„Jezioro Łabędzie” to absolutny hit nieprzerwanie od… 1877 roku!

Maria Kirkiewicz

moderator DKK

 

List do wszystkich dzieci w pewnej bardzo ważnej sprawie

odczytany w dniu 30 listopada w przedszkolu

podczas Bibliotecznych Impresji Świątecznych

Drogie dzieci! W tym liściku
O jedno Was proszę:
Żebyście się co dzień myły,
Bo brudnych nie znoszę…

Pełen humoru i ważnego przesłania wiersz Juliana Tuwima bardzo się dzieciom spodobał. Był to kluczowy punkt wyjścia podczas spotkania, na którym dzieci poznały proces powstawania mydła. Ten arcyciekawy pokaz prowadziła pani Izabela Gawełek. A co mają wspólnego Impresje Świąteczne z mydłem? Przede wszystkim jest to znakomita okazja do utrwalenia przez dzieci nawyków higienicznych oraz poznania procesu powstania pachnących prezentów pod choinkę. Trzeba powiedzieć, że dzieci wspaniałe odróżniały zapachy cynamonu, róż, cytryny, pomarańczy i sosny, które samodzielnie dozowały do foremek z mydłami. Świetnie bawiły się także przy muzyce naśladując mycie rąk oraz uczestniczyły w quizie na temat spotkania. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały komplety zapachowych mydełek.

Mycie rąk nie musi być nudne. Szczególnie wtedy, gdy się wie, że mydło bardzo lubi zabawę!

Dziękujęmy pani Izabeli Gawełek Grażynie Panońko oraz dzieciom z Gminnego Przedszkola w Ostroszowicach za udział w Bibliotecznych Impresjach Świątecznych!

M.K.

 

Do góry