Jesteś tutaj:

Miesiąc: styczeń 2018

,,Niedźwiedź Polarny„, czyli Motyle Książkowe na dalekiej północy dzięki książce Jenni Desmond

Dzieci wiedzą wszystko. Każde spotkanie z Motylami Książkowymi to tylko pretekst, by poszerzyły swoją wiedzę o świecie. Tak też było 25 stycznia na spotkaniu w Dyskusyjnym Klubie Książki w przedszkolu gminnym w Ostroszowicach. Książki Jenni Desmond poświęcone zagrożonym gatunkom, dzięki temu, że są przepięknie ilustrowane, bardzo dobrze odbierane są przez małych czytelników. Uczą wrażliwości na piękno przyrody, pokazują malarsko-ekspresyjne obrazy oraz wizerunki zwierząt, które dzieci dokładnie analizują. Niedźwiedź Polarny króluje na dalekiej północy. Dzieci posiadają szeroką wiedzę o zwyczajach tych zwierząt. Chętnie więc słuchały wiadomości o tym jak wygląda biały miś, jakie są jego przysmaki oraz środowisko w którym żyje. Z ochotą naśladowały różne odgłosy tych pięknych zwierząt. Przy pomocy dorosłych mali czytelnicy mogli zobaczyć jakiego wzrostu jest niedźwiedź, tworząc swoistą piramidę.Ta popularnonaukowa książka tak mocno zaciekawiła dzieci, że postanowiłam zostawić ją na dłużej w przedszkolu. Niech w pełni zaspokoją swoją ciekawość.

Dziękuję paniom z przedszkola w Ostroszowicach: Grażynie Panońko i Ewelinie Kalecie za pomoc.

Maria Kirkiewicz moderator DKK

 

Biblioteka jest bramą w czasie.

/ Carlos María Domínguez /

Brama do biblioteki w Ostroszowicach podczas ferii była szeroko otwarta. Dzieci z radością spędziły w niej twórczy czas, więc do historii przeszły wspaniałe spotkania z ciekawymi ludźmi, wesołe i twórcze momenty oraz nowe przyjaźnie. Na szczęście pozostały oszałamiające wspomnienia. I tak Fashion day w bibliotece okazał się absolutnym hitem pierwszego dnia ferii. Temat spotkania: Damą być czyli… krótki kurs modelingu prowadzony przez lokalną modelkę Darię rozpoczęliśmy znakomitym wejściem początkującej modelki Pauliny, która w światowym stylu przybyła na pokaz z walizką pełną kreacji. Podczas tego spotkania uczestniczki z uwagą obejrzały prezentację dotyczącą historii mody na przestrzeni wieków oraz wysłuchały praktycznych wskazówek lokalnej modelki Darii Murawskiej na temat chodzenia po wybiegu oraz  pokonywania tremy.

Najbardziej jednak małym modelkom podobała się  prezentacja wyszukanych kreacji. Znakomita kreatorka mody Coco Chanel powiedziała:

Każda kobieta powinna mieć klasę i urok.

Dzięki tym warsztatom małe modelki zdobyły większą pewność siebie i przyjęły maksymę mówiącą o tym żeby każdego dnia stawać się lepszą wersję siebie.

Rewelacyjny okazał się także następny dzień ferii. Festiwalowy Ostroszowicki słowik, ekstremalna zumba oraz dyskotekowe szaleństwo w bibliotece to wspaniałe zabawy z młodymi czytelnikami, którzy uwielbiają szybkie rytmy, piękne piosenki i szalone tańce. Ten niezwykły dzień rozpoczęła Daria Murawska nastrojowym recitalem. Wszystkie gwiazdy naszego festiwalu pięknie zaprezentowały wybrane piosenki oceniane przez publiczność. Ostatecznie główną nagrodę czyli Grand Prix festiwalu otrzymała Aleksandra Majkrzak za piosenkę ,,Cud w szafie”. Drugą część spotkania stanowiła brawurowo prowadzona przez  Natalię Drzewosz i Karolinę Starzyńską ekstremalna ZUMBA! Ten wspaniały dzień w bibliotece zakończony został dyskoteką wśród książek, którą bardzo misternie prowadził  Kacper Sobczyk!

Prawdziwe jest stwierdzenie Paulo Coelho:

Za wszystkim, czego się uczymy, stoi pewna tradycja.

Trzeci dzień ferii był równie fascynujący. Kulturalnie i muzycznie spędziliśmy kolejny dobry czas. Bum bum rurki, diatoniczne instrumenty muzyczne, pomogły dzieciom zagrać znane i proste utwory. Jednak prawdziwą satysfakcję sprawiło dzieciom zagranie klasycznych utworów muzycznych na instrumentach perkusyjnych. Marsz Radetzkiego, utwór muzyczny skomponowany przez Johanna Straussa w wykonaniu dzieci, to prawdziwa gratka. Podczas warsztatów muzycznych uczestnicy mieli przyjemność zagrania poloneza, walca, polki oraz kujawiaka. Wspólnie z grupą młodzieży wypoczywającej na feriach na Wyspie Koni spędziliśmy w bibliotece cudowne chwile tworząc muzykę oraz uczestnicząc w humorystycznych grach towarzyskich prowadzonych przez panią Kasię, trenerkę z Wyspy.

Następnego dnia wszyscy przekonali się, że Każdy ma swojego Anioła. Temat  tych zajęć okazał się proroczy. Tego dnia Grupa Twórcza  przy naszej bibliotece zaprosiła dzieci do zajęć integracyjnych. Pani Jadwiga Połcik, nauczycielka w I LO w Dzierżoniowie, wspólnie z trzema wolontariuszkami, rewelacyjnie prowadziły zajęcia z tworzenia aniołków w systemie manufaktury. Spora grupa twórców została podzielona na kilka sekcji: skrzydełkową, korpusową, główkową i sznurkową. Taki system okazał się bardzo przydatny, gdyż znacznie skrócił  czas wytwarzania jednego anioła. Powstała rekordowa liczba figlarnych aniołków. Podczas, gdy małe dzieci cudownie umilały wszystkim czas śpiewając kolędy, w najbardziej nieoczekiwanym momencie odwiedzili nas policjanci.  W kontekście bezpiecznych ferii rozmowa dzielnicowego asp. szt. Arkadiusza Szachniewicza na temat zachowania ostrożności i nie korzystania z zamarzniętych akwenów, bardzo wzmocniła czujność i rozwagę dzieci oraz dorosłych. Animacje, manualne akrobacje, zabawy rozweselające oraz tajemnicza żółta walizeczka Pani Kasi z Kubu Pestka! to kolejny dzień ferii, który krótko można nazwać: Och, co za dzień!  Wspaniałe zabawy animacyjne prowadzone przez profesjonalistkę panią Kasię Bagińską z Sali Zabaw Pestka w Dzierżoniowie zachwyciły wszystkie dzieci, które z przyjemnością tworzyły wspaniałe zwierzęta z kolorowych baloników. Okazały czarny pająk, wykonany przez prowadzącą, na stałe zagościł w bibliotece a zachwycający balonikowy ufoludek zaprosił dzieci do radosnych zabaw ruchowych. Dużym wyzwaniem dla uczestników  była możliwość samodzielnego wykonania żyrafy. Z całą pewnością należy zgodzić się ze słowami Janusz Korczaka:

Kiedy się śmieje dziecko, śmieje się cały świat.

Wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania tych wspaniałych ferii serdecznie dziękujemy!

Maria Kirkiewicz

aktualności Gmina Dzierżoniów

Niedzielny Koncert Kolęd w Gimnazjum Gminnym w Dzierżoniowie przypomniał wszystkim klimat minionych świąt Bożego Narodzenia. Wszystko to za sprawą artystów, którzy wystąpili z własnymi aranżacjami znanych kolęd i pastorałek.

Jak co roku podczas tradycyjnego kolędowania zaprezentowały się gminne zespoły: Con-Moto, Cord, Katarzynki, Macieje, Pojana i Uciecho-Wianki. Pierwszy raz mieliśmy też okazję posłuchać nowego zespołu, New Folk – Old Stars. Gościem specjalnym tegorocznego koncertu była wyjątkowa Orkiestry Campanella z naszej partnerskiej gminy Cekcyn,która oprócz kolęd zaprezentowała muzykę filmową. To była cudowna muzyczna uczta. Orkiestrze towarzyszył wójt Gminy Cekcyn Jacek Brygman.

Niedzielny poranek zespół spędził na Zamku Książ, gdzie pod okiem przewodników poznawał historię tego pięknego i tajemniczego miejsca. Wprawdzie mgła przeszkodziła w podziwianiu panoramy, ale za to wnętrza wspaniałych komnat w pełni zrekompensowały tę niedogodność.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tegorocznego kolędowania- zespołom za przygotowanie występów, dyrekcji Gimnazjum gminnego za gościnność a publiczności za przybycie. Do zobaczenia na przyszłorocznym kolędowaniu!

 

Miło nam poinformować o przystąpieniu Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta do projektu ACADEMICA. 

Do Państwa dyspozycji czeka przygotowane stanowisko w czytelni biblioteki w Mościsku, czynne w godzinach pracy wypożyczalni.

Nowa jakość wypożyczeń międzybibliotecznych image001

Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna Academica jest innowacyjnym narzędziem pozwalającym na udostępnienie w bibliotekach naukowych i publicznych na terenie całego kraju kilkuset tysięcy publikacji naukowych. Dzięki systemowi elektronicznych wypożyczeń międzybibliotecznych użytkownicy bibliotek mają możliwość natychmiastowego dostępu do współczesnych publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy z poszanowaniem zapisów prawa autorskiego.
Głównym celem systemu Academica jest zastąpienie tradycyjnej formy wypożyczeń międzybibliotecznych wypożyczalnią publikacji w postaci cyfrowej. Wysyłka książek drogą pocztową została zastąpiona dostępem do zbiorów Biblioteki Narodowej za pomocą dedykowanych terminali, zlokalizowanych w bibliotekach naukowych i publicznych w całej Polsce.
Academica pozwala na dostęp do ponad pół miliona pełnotekstowych publikacji – monografii, podręczników, skryptów, artykułów oraz całych numerów czasopism. Stale rozbudowywane zasoby Academiki obejmują współczesne piśmiennictwo naukowe ze wszystkich dziedzin, w tym także najnowsze wydania podręczników akademickich oraz aktualne numery fachowych czasopism specjalistycznych, jak również teksty źródłowe, literaturę piękną oraz zbiory specjalne, które są przedmiotem badań naukowców. Tak ogromna baza wiedzy stanie się z pewnością ważnym narzędziem w nauce, pracy badawczej oraz dydaktycznej.

Legalne źródło wiedzy

Publikacje są udostępniane zgodnie z zapisami Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z pełnym poszanowaniem praw autorskich. Zastosowane w projekcie rozwiązania technologiczne zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa utworów pozostających pod ochroną prawa autorskiego, które nie mogą być kopiowane ani drukowane. Ze względu na ograniczenia prawno-autorskie system Academica umożliwia dostęp do publikacji chronionych wyłącznie jednemu użytkownikowi na terenie Polski w tym samym czasie, podobnie jak ma to miejsce w systemie tradycyjnych wypożyczeń międzybibliotecznych.
Warto podkreślić, że system ACADEMICA jest całkowicie darmowy i nie przewiduje wnoszenia jakichkolwiek opłat, zarówno przez biblioteki partnerskie, jak i przez czytelników.

Projekt Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA realizowany pod auspicjami Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej przez Bibliotekę Narodową oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową finansowany jest z funduszy Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 2.3: Inwestycje związane z rozwojem infrastruktury informatycznej nauki.

Katalog

Informacje ze strony: https://academica.edu.pl/about/new_quality

Z radością informujemy, że przedłużamy da naszych czytelników dostęp do wielu nowości i bestsellerów, ale i starszych tytułów – z beletrystyki, literatury faktu i innych popularnych kategorii udostępnianych przez portal Legimi.com. Wystarczy, że na podstawie otrzymanego w bibliotece unikalnego kodu założą konto i pobiorą bezpłatną aplikację Legimi. Wówczas wszystkie bez wyjątku e-książki dostępne w abonamencie będą mogli czytać na smartfonie, tablecie, komputerze lub czytniku. Oczywiście za darmo. Warunkiem jest posiadanie ważnej karty bibliotecznej.
Aktywacja kodu następuje po rejestracji bezpłatnego konta Legimi na stronie:

http://www.legimi.com/dbpw/

legimi

Zapraszamy po kod dostępu do każdej z naszych filii. Kod można też otrzymać po weryfikacji czytelnika telefoniczne bądź wybraną drogą elektroniczną!

Pan Maluśkiewicz i wieloryb. Nieśmiały Filemon i zrzędliwy Bonifacy. Złoty koń, na którego niecierpliwie czekał pewien mały chłopiec. Zarozumiała łyżeczka. I najbardziej chyba rozpoznawalny znak graficzny w historii polskiej literatury dziecięcej: pomarańczowa rybka, koniczynka, kojarzący się z poczuciem bezpieczeństwa domek… Te obrazy nigdy nie opuściły naszej wyobraźni. W wielu domach nadal z ogromnym sentymentem przechowuje się pudło pełne kwadratowych książeczek, na których całe pokolenie uczyło się czytać i rysować.

Parę lat temu, przed dziewięćdziesiątymi urodzinami „Naszej Księgarni”, wydawnictwo postanowiło wznowić najpiękniejsze wiersze i opowiadania z serii „Poczytaj mi, mamo”. Dotąd ukazało się sześć tomów antologii – a wybrane ilustracje z każdego z nich można od 08.01 oglądać w czytelni Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku.

Przygotowaliśmy tę wystawę zwłaszcza dla najmłodszych czytelników – dopiero odkrywających świat, który pokochali ich rodzice. Ale zapraszamy wszystkich. Także dorosłych, z nostalgią wspominających swoje poczytajki, oddane bratu czy siostrze albo zaginione podczas przeprowadzek. Każdy powód jest dobry, aby przypomnieć sobie dzieciństwo, które tak naprawdę nigdy nas nie opuściło. Wymknęło się tylko na strych, zdrzemnęło za półką z książkami…

(materiały prasowe Wydawnictwa NK)

Bez tytułu

 

Do góry