Jesteś tutaj:

Dzień: 2018-11-13

Na naszych seniorów, którzy w ostatnich miesiącach przeczytali najwięcej książek, czekała 11 listopada niespodzianka. Podczas Dnia Seniora Biblioteka w Mościsku nagrodziła najaktywniejszych czytelników dyplomami i drobnymi upominkami. Podziękowaliśmy również za pozytywny wkład w życie biblioteki, aktywność oraz życzliwość. Szczególny dyplom otrzymał również ks. Zdzisław Pienio, który przez wiele miesięcy zaopatrywał bezpłatnie nasz kącik z gazetami w dodatkowe numery pism katolickich.

Dziękujemy za Waszą obecność!

„U nas dość głowę podnieść: ileż to widoków!”

Uczniowie klas drugich ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pszennie spotkali się 8 listopada w Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta na Warsztatach z Niepodległej. Okrągła rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to doskonała okazja do spojrzenia na swój kraj i swoją w nim obecność w nieco odmienny i niesztampowy sposób. Rozpoczęliśmy od fotografii chmur Katarzyny Bobowskiej, które prezentowane są  w bibliotecznej galerii sztuki. Doskonale zilustrowały one fragmenty „Pana Tadeusza”. Adam Mickiewicz na pewno byłby zadowolony z ciszy, która panowała podczas głośnej lektury a następnie liczenia sylab. Wszystkim grupom zgodnie wyszedł trzynastozgłoskowiec :).

Kolejne zadanie czekało na młodych czytelników w kopertach. Porozrzucane wersy hymnu należało ułożyć odpowiednio we właściwej kolejności. Wspólne konsultacje w grupach przyniosły oczekiwany rezultat i „Mazurek Dąbrowskiego” odśpiewano bezbłędnie. Kolejna chmurka, tym razem w narodowych barwach, stała się pretekstem do napisania życzeń dla Polski, które jako krople zawisły spoglądając na jesienną aurę za oknem. Pokoju, zdrowia, szczęścia i uśmiechu – życzyli Polsce drugoklasiści, przetykając życzenia wyznaniami miłości.

Wielką radość sprawiła też możliwość krótkiej lekcji gry na perkusji, którą poprowadził Damian Drozdowski – czy wszystkim udało się okiełznać rytm mazura? Nawet jeśli nie, uśmiech na twarzach zagościł u każdego, kto mógł wziąć do ręki pałeczki.

Dziękujemy Pani Marcie Siekierce oraz Anecie Pilarskiej, wychowawczyniom zaproszonych klas, za pomoc i organizację zajęć. Zapraszamy ponownie!

D.W.

7 listopada dzieci z klasy trzeciej spotkały się w bibliotece w Ostroszowicach po raz drugi w Klubie Gier Planszowych.

Tym razem potrzebne były mocne nerwy!

Pani Alicja Najwer wyjaśniła dzieciom zasady dotyczące gry SKULL, która od razu podbiła serca graczy.
Blef i pokerowe zagrywki spowodowały, że emocje sięgały zenitu.
Wszyscy wpatrywali się w żetony powoli odkrywane przez graczy w obawie ujrzenia niechcianej czaszki!

Ekscytujące licytacje podgrzewały napiętą atmosferę podczas gry zespołowej.
Atrakcyjnie wydana gra planszowa świetnie sprawdziła się podczas naszego spotkania.
SKULL to gra, w której dziecko ma możliwość uwolnienia się od napięć i emocji,
wchodzenia w różne sytuacje i wykonywania różne zadania oraz pełnieniych różne ról.
Dzięki tej funkcji możemy lepiej poznać  dziecko i diagnozować jego mocne i słabe strony.

 

mk

Kto ty jesteś? Polak mały!
Mieszkasz w Polsce? Właśnie tak!
Orzeł Biały jest wspaniały.
To jest godło! To nasz znak!

Szanuj święta narodowe i rocznice …

9 listopada w bibliotece odbyło się kolejne spotkanie  z drugą klasą w ramach cyklicznie realizowanego programu: Dekalog Małego Patrioty, który znakomicie wpisuje  się w obchody 11 listopada. Dzieci ubrane w kolorach barw narodowych opowiadały o tym jak obchodzi się to święto w rodzinach, szkole i środowisku lokalnym. Uświadamiały sobie jak ważne jest ono dla wszystkich Polaków.
Podniosłą atmosferę spotkania dopełniła recytacja wiersza w wykonaniu Zosi i Wojtka.
Wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych uczciliśmy z godnością 100 -lecie odzyskania niepodległości Polski.
Degustacja biało-czerwonych galaretek dopełniła to wspaniałe spotkanie.

 Patriotyzm jest jak wiara:
serce pełne wiary miej.
A kto wierzy, ten się stara,
więc dla kraju staraj się!
Z mądrych dzieci – dobrzy ludzie.
Z dobrych ludzi – mądry dzień.
W takim świecie chcę się budzić,

/Marcin Przewoźniak/

 

Maria Kirkiewicz

W ramach obchodów 100-lecia Niepodległości Polski, biblioteka w Uciechowie przypomina postać Pana Juliana Lucjana Bazgiera. Na miejscu można zapoznać się ze wspomnieniami z czasu kiedy  Pan Bazgier pełnił funkcję kierownika szkoły w Uciechowie. To zapis wydarzeń z okresu pierwszych osadników i tworzenia się lokalnej społeczności.

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości dzieci z Tuszyna miały możliwość zapoznać się z historią, która do tego wydarzenia doprowadziła. Przez cały tydzień słuchały opowiadań z książki Kazimierza Szymeczko „A to historia!”, które czytały dla nich ich starsze koleżanki. Młodzi czytelnicy dowiedzieli się czym były rozbiory Polski i jak do nich doszło, jak powstał hymn narodowy i czym była szara piechota. Usłyszały także o twórcach, którzy w tym burzliwym czasie w historii Polski pokrzepiali serca swoich rodaków i sławili nasz naród w całym świecie.
Dziękujemy starszym dziewczynkom za zaangażowanie w akcję, a najmłodszych zapraszamy do biblioteki po kolejne ciekawe opowieści.

M. A.T.

Do góry