Jesteś tutaj:

Dzień: 2018-11-16

 

Często słyszymy słowa: Polska, jesteśmy Polakami, ojczyzna. Na co dzień jednak nie myślimy o tym, co to jest dobro wspólne, interes narodowy, poczucie tożsamości, nasza kultura. Czy znamy jej historię, jej bohaterów i ludzi, którzy dobro ojczyzny przedłożyli nad dobro własne?                                Świętowanie setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę stało się inspiracją do zorganizowania przez Stowarzyszenie „Roztocznik – wspólna przyszłość” i filii Biblioteki Publicznej, Wieczornicy Patriotycznej w Roztoczniku.                                                                                                            Młodzież – czytelnicy Biblioteki Publicznej- przygotowała montaż utworów poetyckich oraz faktów  historycznych,  ożywionych prezentacją multimedialną, które przyczyniły się do wyzwolenia naszego kraju. Poprowadzili przybyłych gości  przez smutne lata zaborów aż do dnia 11.11. 1918 roku. Znakomity młody historyk, mieszkaniec Roztocznika, Paweł Taraszczuk przygotował i wygłosił słowo historyczne o sytuacji geopolitycznej w przededniu odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Z wystąpienia dowiedzieliśmy się wielu ciekawych, nieznanych faktów, z tych trudnych dla naszego kraju czasów.                                                                                                                                                             Każdy z uczestników wieczornicy otrzymał śpiewnik, przy kawie, herbacie i ciasteczkach rozbrzmiały dźwięki pieśni i piosenek patriotycznych: „Rota”, „O mój rozmarynie”, „Serce w plecaku”, „Czerwone maki”. Jednak najważniejszą pieśnią, którą rozpoczęto wspólne śpiewanie był Hymn Polski. Akompaniował na akordeonie Pan Kazimierz Krawczyk. W czasie całej wieczornicy robiono biało-czerwone kotyliony, wręczone wszystkim uczestnikom wieczoru.

A.M.

Poranek 14 listopada zdecydowanie mógł obyć się bez kawy. W progach naszej biblioteki stanął bowiem jeden z najbardziej naładowanych pozytywną energią autorów powieści, wierszy i słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Mowa o Rafale Witku, który publikuje też recenzje, felietony i teksty krytyczne dotyczące kultury i sztuki dla najmłodszych. Współpracuje m.in. z naszym ulubionym magazynem dla dzieci –  „Świerszczykiem”, portalem qlturka.pl i dwumiesięcznikiem „Dzieci”.                                                                                                                                       Pisarz zabrał ze sobą tajemniczą walizkę, w której oprócz kilku z 30 wydanych do tej pory książek, znalazło się sporo niezwykłych przedmiotów, losowanych przez dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku. Potrzeba było sporo odwagi aby z zamkniętymi oczami sięgnąć do środka! Koala lub pluszowy szczurek to nic w porównaniu z niebezpiecznym Wężem Prysznicowym lub różowym wprawdzie ale jednak – pistoletem. Dzięki tym przedmiotom Rafał Witek przenosił najmłodszych słuchaczy do swoich książek i wierszy, zapoznając ze swoją twórczością. Pomimo poszukiwań nudy nie udało się nam znaleźć nawet w odległych zakamarkach działu dziecięcego.

Spotkanie, które odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książkowego w Mościsku, miało jedną ogromną wadę – skończyło się zdecydowanie za szybko, pozostawiając niedosyt i apetyt na nowe tytuły do smakowitego schrupania podczas lektury. Na półkach już za kilka dni pojawią się kolejne książki Rafała Witka – zapraszamy!

—-A tutaj znajdziecie małą niespodziankę —-

Moderator DKK
D.W.

 

Do góry