Jesteś tutaj:

Dzień: 2018-11-20

 

Dyskusyjny Klub Filmowy „Oblicza Różnorodności” przekroczył granice Wrocławia. Dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w ramach projektu „Wielokulturowy Dolny Śląsk” w pięciu miejscowościach naszego województwa odbywają się otwarte i bezpłatne pokazy filmów fabularnych dotykających różnych aspektów wielokulturowości, różnorodności, uprzedzeń  i dyskryminacji. Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta znalazła się w tym wąskim gronie i 14 listopada mogliśmy gościć u siebie Radosława Bednarskiego z Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, który przedstawił film „Fanatyk”. Obraz był podstawą do rozmowy na temat źródeł faszyzmu, jego ideologii i współczesnego antysemityzmu. Film zwyciężył na festiwalu w Sundance,  ukazując ważną i oryginalną opowieść o odmiennych metodach pojmowania świata i realizacji wewnętrznej niezgody na otoczenie. Reżyser Henry Bean doskonale podkreśla różnoraką przemoc jako podstawowe źródło działań i równoległego osamotnienia. Efekt tego studium jest jedynym możliwym; agresja pozostaje nierozumna, a konflikt nierozwiązany.

W spotkaniu wzięła udział młodzież klas 8 ze szkół w Mościsku, Tuszynie, Pilawie Dolnej, Ostroszowic i Dzierżoniowa. Po seansie do dyskusji zaprosiliśmy także asp. szt. Andrzeja Kłosa, który podkreślił, że nasza obojętność stanowi doskonałą pożywkę dla tak skrajnych zachowań jak neonazizm. Prosił aby reagować zarówno na niewłaściwe symbole jak i mowę nienawiści, obalając jednocześnie po raz kolejny mit anonimowości w sieci.

D.W.

Wspaniałe Warsztaty Literackie prowadzone przez Grupę Animacyjną PESTKA z głównymi rolami Katarzyny Bagińskiej oraz Erwina Piwowarczyka oczarowały dzieci z przedszkola w Ostroszowicach. Gdy pojawiła się Mary Poppins w bibliotece zapanowało milczenie.
Czary?
Cuda?
Oto ulubiona bohaterka książki stanęła przed dziećmi!
A do tego odbyły się bardzo wesołe zabawy:
magnetyczne tańce, cudeńka z baloników, słuchanie opowieści o Ptaszniczce, smakowanie zaczarowanych syropów Mary Poppins, mierzenie wzrostu i określanie charakterów dzieci przez bohaterkę oraz wymawianie super skandalicznego słowa:
supercalifragilisticexpialidocious
Degustacja tortu w kształcie książki, ufundowanego i wykonanego przez Panią Patrycję Wojtachnę, ostudziła gorące emocje. Okazało się że, książki dla dzieci mają ogromną moc. Czasami można je smacznie zjeść!

Dzięki spotkaniom z Mary Poppins wzrosło zainteresowanie czytaniem wśród dzieci i rodziców. Niecodzienne odwiedziny ulubionej bohaterki w naszej bibliotece w dniu 15 listopada pokazuje, że czytanie dobrej literatury pomaga dzieciom zrozumieć świat, rozwija wyobraźnię oraz motywuje do ciągłego przeżywania nowych przygód z książką.
Dyskusyjne Kluby Książki dla dzieci uczą, bawią i wychowują!
Czytanie dzieciom połączone z zabawą pozostanie na długo w pamięci!
Dzieciństwo z książkami jest szczęśliwe…

Maria Kirkiewicz
DKK Motyle Książkowe

Do góry