Jesteś tutaj:

Miesiąc: kwiecień 2021

Galeria zapełniła się w maju pracami Elżbiety Stępniak. Zebrane szkice, rysunki i akwarele to pierwsza wystawa piławskiej artystki.

Tworzenie jest arcyciekawym doświadczeniem, bardzo lubię spędzać wolny czas z ołówkiem lub farbami – pisze Elżbieta Stępniak.  Za każdym razem poznaję nowe rzeczy, cały czas się uczę, sprawia mi to radość. Wtedy, gdy mam wewnętrzny spokój jestem w stanie malować. Inspiruje mnie Internet, otaczający świat, ludzie. Moja pasja pobudza zmysły. Wyzwalają się pozytywne emocje, życie nabiera radości i kolorów.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do końca czerwca w godzinach pracy biblioteki.

Ubiegłoroczna edycja spotkań wielkanocnych w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury pozostawiła w uczestnikach trwały pozytywny ślad. Wspólna akcja miasta, gminy i powiatu doskonale wpisała się w oczekiwania mieszkańców, o czym świadczyła spora frekwencja na proponowanych wydarzeniach.                      Pandemia pokrzyżowała wprawdzie tegoroczne plany, ale nawet w tak wymagającym czasie udało się nam znów połączyć siły. Dzierżoniowski Ośrodek Kultury już w przyszłym roku planuje zrealizować festiwal WielkaMoc Tradycji Polsko-Czeskich. Dołączy do nas jedno z miasta partnerskich Dzierżoniowa –  Lanškroun.  Jednym z realizowanych zadań jest stworzenie książki kucharskiej, w której zamieszczone zostaną wielkanocne przepisy z naszego regionu. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Dzierżoniów przygotowały wspaniałe dania, które 1 kwietnia zostały uwiecznione na sesji fotograficznej przez Jolantę Widuch. Najwięcej czasu zajęły prace nad stylizacją ujęcia. Sala w Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta tonęła wprost w kwiatach, drewnianych elementach, kraszankach i baziach. Zrobiło się bardzo wiosennie. Niektórym zaburczało też w brzuchach. Nic dziwnego – potrawy wyglądały niezwykle smakowicie. W katalogu znajdą się m.in. przepisy na jajka w purpurze, żur w serwatce, mazurek wielkanocny i sałatkę o wdzięcznej nazwie – wiosenne przebudzenie. Mamy nadzieję, że wiosna doceni naszą wspólną pracę i odsłoni wreszcie swe nieco łaskawsze oblicze.

D.W.

Pamiętamy

W 1940 roku prawie pół miliona Żydów z Warszawy i okolic Niemcy zamknęli w otoczonym murem getcie. Tam umierali wskutek głodu, chorób, niewolniczej pracy i egzekucji. Dwa lata później Niemcy rozpoczęli akcję likwidacji, a 19 kwietnia 1943 roku dwa tysiące żołnierzy wkroczyło do getta. Nie spodziewali się, że napotkają opór ze strony kilkuset młodych ludzi, którzy stanęli do walki. Powstanie trwało miesiąc, ale bohaterstwo i odwaga uczestników podziwiane są do dziś.

19 kwietnia, z okazji 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz dziewiąty zorganizuje wydarzenie „Żonkile”. Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów kolejny raz włącza się w organizację wydarzeń.

Od poniedziałku w bibliotece w Mościsku będzie można odebrać gotowe szablony do własnoręcznego wykonania żonkili – symboli powstania. Szablony udostępnione będą także na profilach bibliotecznych filii.

19 kwietnia biblioteka w Uciechowie zaprasza po szablony kwiatów i do wspólnego dekorowania żonkilami płotu przy bibliotece.

Przypnijmy papierowy żonkil – symbol tego, że łączy nas pamięć o powstaniu, jego bohaterkach oraz bohaterach. 

szablon żonkila

Instrukcja złożenia szablonu żonkila

Program obchodów on-line Muzeum POLIN

W Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku zawisła różowa skrzyneczka. Jest to oddolna inicjatywa, której celem ma być walka z wykluczeniem menstruacyjnym oraz zapewnienie szerokiego dostępu do bezpłatnych podpasek i tamponów w przestrzeni publicznej. Z trudnościami spowodowanymi niedostępnością środków higienicznych w instytucjach publicznych spotyka się  każda z nas – w szkołach, uczelniach, urzędach czy bibliotekach. Nasza biblioteka postanowiła pomóc zarówno tym, którzy w ferworze zajęć zapomnieli zabrać swojej podpaski, jak i tym, którym zabrakło na nie funduszy. Jeśli jesteście w potrzebie – zajrzyjcie!

 Dodatkowym atutem jest również zadbanie o środowisko. Podpaski, które znajdziecie w skrzynce są biodegradowalne.

Biblioteka jest kobietą!

Akcję można wspomóc na: https://zrzutka.pl/avw5st

Serdecznie dziękujemy Piotrowi Kujawie za pomoc przy zainstalowaniu skrzynki.

aktualności Gmina Dzierżoniów
Zdjęcie: Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie

Mieszkańcy naszej gminy będą mogli otrzymać bezpłatnie maseczkę, która zmniejsza ryzyko zakażenia COVID-19. Wszystko dzięki współpracy starosty dzierżoniowskiego Grzegorza Kosowskiego i wojewody dolnośląskiego Jarosława Obremskiego, przy udziale wicewojewody Jarosława Kresy, w ramach której powiat dzierżoniowski otrzymał 50 000 maseczek.

7 i 8 kwietnia starosta przekazał otrzymane materiały na ręce burmistrzów, wójtów oraz innych przedstawicieli gmin powiatu dzierżoniowskiego.

4000 maseczek trafi do mieszkańców gminy Dzierżoniów. Od dzisiaj będzie je można odebrać w kilkunastu punktach:

  • kościół św. Piotra i Pawła w Dobrocinie (w godzinach trwania nabożeństw),
  • Jędrzejowice – sołtys,
  • Jodłownik – sołtys,
  • Kiełczyn – Sklep Ogólnospożywczy, Kiełczyn 42 B,
  • Książnica – Sklep Spożywczo-Przemysłowy, Książnica 50,
  • Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku (w godz. 8:00 – 17:00),
  • Myśliszów – sołtys,
  • Nowizna – sołtys,
  • Ostroszowice – biblioteka (w godz. 8:30 – 14:30),
  • Owiesno – biblioteka (w godz. 12:30 – 17:00),
  • Piława Dolna – biblioteka (w godz. 8:00 – 16:00), sklep „Kaprysek” przy ul. Głównej 98 C oraz Sklep Spożywczo-Przemysłowy przy ul. Głównej 74a,
  • Roztocznik – biblioteka (w godz. 15:30 – 19:00),
  • Tuszyn – biblioteka (w godz. 11:00 – 16:30),
  • Uciechów – biblioteka (w godz. 8:00 – 16:00),
  • Włóki – sklep wielobranżowy, Włóki 68.
https://www.ug.dzierzoniow.pl

Do góry