Jesteś tutaj:

Rok: 2016

Serdecznie zapraszamy na wystawę

Agnieszki Kaczmarek

Szukanie we mgle

7 stycznia, godz. 16.00

Wystawę pasteli można oglądać w terminie od 7.01 do 5.02. 2017 r.

w galerii Biblioteki w Mościsku przy ul. Kolejowej 12 b.

szukanie-we-mgle-plakat

więcej- KLIKNIJ

Święta Bożego Narodzenia mają to do siebie, że chcemy by trwały wiecznie. Magiczną aurę najchętniej zatrzymałoby się na stałe. Cieszą nas małe, świąteczne ozdoby. Lubimy patrzeć na zapalone świece. Każdy wieczór wydaje się wtedy ważny i magiczny.wp_20161221_11_29_43_pro

Aby poczuć te magiczne chwile, w każdy grudniowy  wtorek w bibliotece w Owieśnie miały miejsce warsztaty pn. „Świąteczny  diy, czyli zrób to sam, samaw ramach już co rocznych Spotkań„Świąteczne Impresje Biblioteczne”. W tym roku  wykorzystaliśmy do naszych impresji stare księgi, książki, katalogi, gazety, słoiki oraz dary natury – szyszki, mech, żołędzie i  zielone gałązki drzew, z których powstały przecudne ozdoby świąteczne w postaci: choinek, aniołków, gwiazd, gwiazdeczek oraz świeczników.

Wszystkie prace były wykonane w sposób interesujący i unikatowy. Jednocześnie stwierdziliśmy, że największą radość sprawia nie tylko robienie, ale obdarowywanie i otrzymywanie własnoręcznie robionych prezentów. Były to miło spędzone chwile przed nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia.

Wesołych Świąt!

A.P.

Nietypowe życzenia mogą przesłać swoim najbliższym dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tuszynie. Oprócz własnoręcznie zrobionych pięknych, tradycyjnych kartek papierowych, powstały również życzenia w formie elektronicznej. Krótkie filmiki wymagały skupienia i konsekwencji. Animacja poklatkowa okazała się doskonałym pomysłem na ciekawy i nietuzinkowy prezent. Zajęcia odbywają się w ramach Świątecznych Impresji Bibliotecznych przy udziale wygodnych do obsługi tabletów. Każdy kącik biblioteczny może zostać przekształcony w małe studio. Zajęcia potrwają do 21 grudnia. Udostępnione przez dzieci prace można obejrzeć na kanale biblioteki – ZAJRZYJ.

img_2183

Motywacją do naszego literackiego spotkania w Bibliotece w Piławie Dolnej 13 grudnia był wiersz Joanny Kulmowej – „List do Andersena”. Dzieci z klasy III Szkoły Podstawowej  im. K. Makuszyńskiego z Piławy Dolnej, czytały fragmenty dowolnych baśni H. CH. Andersena,  opowiadały ciekawe zdarzenia dziejące się w baśniach i płynące z tych opowieści nauki oraz  spostrzeżenia. Zauważyły dobroć i mądrość przekazaną w utworach, które mają charakter moralistyczny, ale pełne są delikatności i liryzmu. Dzieci po wspólnych rozmowach dotyczących  baśni, zabrały się do pisania listu do Pana Andersena. A oto list, wybrany przez dzieci za najciekawszy, a napisany przez ich kolegę Grzegorza Pinderę:

Drogi Panie Andersenie!

Dziękuje Ci za wszystkie baśnie, które pisałeś dla dzieci. I za ciekawe postacie. Za ołowianego żołnierzyka, który się nie bał niczego. I za brzydkie kaczątko, które wyrosło na pięknego łabędzia. Za dziewczynkę z zapałkami, która umarła w szczęściu. Za nowe szaty cesarza, które były śmieszne. I wiele innych.

Pozdrawiam

Grzegorz

Czas upłynął nam szybko z Panem Andersenem. Polecamy utwory duńskiego pisarza, który umiał dostrzec dobro, ale i nasze ułomności.

W. Kun

 

 

Wyobraźnia to ogromna moc, która może tworzyć magiczne światy. W jaki sposób najlepiej ją trenować? Oczywiście czytając książki. Co jednak się stanie, gdy na świecie pozostanie jedna książka? Czy wyobraźnia przetrwa?

Na te pytania mogli uzyskać odpowiedź uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku, którzy 9 grudnia przybyli do swojej Biblioteki. Czekała tam na nich niespodzianka. W ramach mikołajkowego prezentu wszystkie dzieci mogły bezpłatnie uczestniczyć w spektaklu, który przygotował dla nich Teatr Edukacji i Profilaktyki MASKA z Krakowa. Głównym tematem przedstawienia była właśnie wyobraźnia i wskazówki, w jaki sposób ją pielęgnować.

Wyobraźni nie zaszkodziła na pewno odrobina słodyczy, o które zadbała w tym dniu Rada Sołecka. Słodki poczęstunek wywołał na twarzach szeroki uśmiech.

D.W.
Świąteczne Impresje Biblioteczne z najmłodszymi czytelnikami
w bibliotece rozbudziły twórczą inwencję kulinarną.
 W środę 7 grudnia w ostroszowickiej bibliotece dzieci z przedszkola z ogromnym zapałem  ozdabiały świąteczne pierniki.
Zapach  tych pierników i wspaniałe zaangażowanie dzieci wytworzyły świąteczną atmosferę.
Satysfakcja z wykonanej pracy i miło spędzony czas w bibliotece zostawiły w dzieciach niezatarte wspomnienia
i chęć pomocy rodzicom przy pracach w kuchni.
Ten wspaniały warsztat prowadziła pani Patrycja Wojtachna, która upiekła smaczne pierniki oraz pani Izabela Gawełek.
Wesołych Świąt!

 W Bibliotece Publiczno-Szkolnej w Piławie Dolnej, w ramach cyklu zajęć pod wspólnym hasłem: Świąteczne Impresje img_1079Biblioteczne, odbyło się spotkanie dzieci z klasy III Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego z Piławy Dolnej. 5 grudnia wykonały one piękne, barwne wianuszki bożonarodzeniowe. W szkole z tej okazji zostanie zorganizowana wystawa prac. Przed Świętami Bożego Narodzenia, dzieci zabiorą swoje bajkowe wianuszki do domów, aby ozdabiały drzwi ich mieszkań.

Dziękuję dzieciom za radość tworzenia a Pani Ewie Sokołowskiej za współpracę.

W.Kun

 

Biblioteki w Ostroszowicach, Uciechowie oraz w Piławie Dolnej przypominają o dodatkowej opcji wypożyczeń dla swoich czytelników, dostępnej również we wszystkich pozostałych filiach.

ksiazka-na-telefon-ostrouciechow

ksiazka-na-telefon-pilawa

Świąteczne Impresje Biblioteczne w Ostroszowicach w drugiej odsłonie, podczas warsztatu dla dorosłych                 1 grudnia, uspokoiłydsc_0303 rozdygotane emocje, wyciszyły twórców i przekonały wszystkich, że technika zdobienia szlagmetalem jest właściwym sposobem na przedświąteczne zawirowania. Uświadomienie sobie przez uczestników, że nadążają za najnowszymi trendami, gdyż srebro i złoto są na absolutnym topie, podniosła atrakcyjność tego spotkania.

Szlagmetal to szlachetna i dająca ogromną satysfakcję technika zdobienia przedmiotów. Całkowicie ekologiczna z punktu widzenia dbałości o czystość planety.

Nasz warsztat prowadziła mieszkanka Ostroszowic pani Emilia Wojdyło. Pełni podziwu dla umiejętności pani Emilii oraz jej anielskiego spokoju i niezwykłej cierpliwości, uczestnicy tego rewelacyjnego spotkania szczerze jej dziękowali za twórcze chwile spędzone w bibliotece.

mk

 

Do góry