Jesteś tutaj:

Miesiąc: listopad 2018

MOŚCISKOOSTROSZOWICE

UCIECHÓW

5.12 kartki bożonarodzeniowe

 12.12 dekoracje świąteczne

 19.12 ozdoby choinkowe

Zajęcia odbywać się będą w godzinach od 15:00 do 17:00

TUSZYN

4 grudnia godz. 15.00 Zajęcia dla dzieci i młodzieży Choinka pięknie przystrojona –
ozdoby choinkowe
11 grudnia godz. 15.00 Cacka z zimnej porcelany
18 grudnia godz. 15.00 Prezenty dla najbliższych –
jak ciekawie zapakować upominek
Konkurs „Bożonarodzeniowy Anioł”
„Poczuj magię tych świąt…” – wystawa książek dla dorosłych
Świąteczne czytanie dzieciom –  7.12, 14.12; godz. 11.15
w bibliotece

PIŁAWA DOLNA

14.12 – zajęcia pt. „Serduszkowy zawrót głowy”

 

OWIESNO

Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego wystawienia Jasełek!

 

ROZTOCZNIK

  • 23 listopada Biblioteka w Piławie Dolnej gościła uczniów klas I i III  Szkoły Podstawowej w Piławie Dolnej. Celem naszego spotkania stała się literatura dziecięca autorstwa Tove Jansson, jej kultowe książki o Muminkach. Pani Jansson była znaną pisarką, ilustratorką i rysowniczką. To ona stworzyła przezabawne trolle-Muminki, które w krótkim czasie znane były na całym świecie.
    Uczniowie z klasy VII – Klaudia Ostrowska i Kamil Kasztelan – przeczytali dla swoich młodszych kolegów fragmenty książki „Lato Muminków”. Wspólnie malowaliśmy wizerunek Muminka i innych bohaterów z Doliny Muminków. Dzieci bliżej poznały postacie występujące w opowiadaniu: Małą Mi, Tatusia Muminka, Mamę Muminka, Pannę Migotkę, czy Włóczykija. W trakcie naszego spotkania, towarzyszyła nam piosenka o Muminkach oraz obejrzeliśmy fragment animacji filmowej  pt. „Wiosna Muminków”.
    Dziękuję pani Renacie Kajkowskiej oraz Joannie Mrzygłód za pomoc przy realizacji spotkania a dzieciom za aktywność.
    Zachęcamy Was do przeczytania książek Tove Jansson o sympatycznych Muminkach i ich przyjaciołach.Dziękuje za ciekawe pełne optymizmu spotkanie.

  • W. Kun

Fenomenalne warsztaty piernikowe z udziałem Grupy Twórczej

Dzierżoniowski Ośrodek Kultury zorganizował cudowne warsztaty. Grupa Twórcza działająca przy bibliotece w Ostroszowicach  miała ogromna przyjemność uczestniczenia w tym niezwykłym wydarzeniu w dniu 24 listopada. Podczas tego warsztatu każdy uczestnik wykonał samodzielnie piernikowy domek i fantazyjnie go ozdobił. Nasze piernikowe cuda wezmą udział w wystawie Piernikowego Miasteczka na terenie Młyna Hilberta w Dzierżoniowie. Dumni z wykonanych prac i szczęśliwi z powodu twórczo spędzonego czasu snujemy plany zbudowania w naszej bibliotece lokalnych budowli z piernika i przekazania ich na tę niezwykłą wystawę!

M.K.

Pluszowy miś to przyjaciel wszystkich dzieci. Udowodniły to także dzieci w Tuszynie. Na piątkowym spotkaniu w bibliotece opowiadały o swoich ulubionych misiach. Niektóre mogliśmy także pooglądać. Najmłodsi poznali historie misia, skąd się wziął, kto go stworzył. Obejrzeli także wystawę misiowych książek, bo przecież pluszak jest ich częstym bohaterem. Mali czytelnicy sami przygotowali przesłodkie kanapki, oczywiście z misiem. Poczęstunek zniknął momentalnie. Wykonali także misiowe łapki, których pazury tylko wyglądały groźnie.

            Zapraszamy na kolejne spotkania. Pluszowy miś nie jest jedynym bohaterem książek. Poznajcie ich wszystkich!

 

                                   Zawsze bądź szlachetny. Bądź do pomocy gotowy.
/Johann Wolfgang Goethe/

 Grupa Twórcza  działająca przy naszej bibliotece w Ostroszowicach w dniu 22 listopada
z wielkim przejęciem zajęła się wykonaniem adwentowych stroików. W pachnącej igliwiem bibliotece czas pracy upłynął niezwykle szybko. Punktem wyjścia była książka Marianny Oklejak ,,Cuda i wianki” oraz inspiracje internetowe podpowiadające krok po kroku jak zrobić efektowne wieńce. W końcowym efekcie powstały niepowtarzalne wzory zachwycających Adwentowych wianuszków.

Maria Kirkiewicz

Książka z ilustracjami Ellen Surreyknie pt. „Pięknie dziękuję” pomogła najmłodszym dzieciom z przedszkola w Ostroszowicach oraz z klasy „0” w Mościsku poznać w tym tygodniu niezwykłą moc słowa dziękuję. W tej niezwykłej książce mali słuchacze odkryli jak wiele zawdzięczają swoim najbliższym: rodzicom, dziadkom, rodzeństwu, nauczycielom i kolegom. Misterne serduszka układane z malutkich rączek w Ostroszowicach oraz fantazyjne ukłony w wykonaniu dzieci to także właściwa forma podziękowania za cudowną książkę. Dzieci z Mościska postanowiły także wykonać podczas naszego spotkania niespodziankę dla swojej wychowawczyni.

Pięknie dziękujemy!

Tajemniczy przepis na staropolski piernik pani Patrycji, ogromne skupienie, poważne podejście do tematu, nadzwyczajny zapach i kolorowy lukier czyli …

Ciastek w bibliotece!

Ciastek to fikcyjna, pozytywna postać z filmów pt. Shrek. Jest on małym, wesolutkim, żyjącym pierniczkiem. Sympatyczny, lojalny i bardzo lubiany przez dzieci. 20 listopada w przedbiegach świątecznych dzieci z klasy
trzeciej z nauczycielką Alicją Najwer uczestniczyły w bibliotecznych warsztatach zdobienia piernikowego bohatera. Pani Patrycja Wojtachna, niekwestionowana mistrzyni wypieków z pasja opowiadała dzieciom o meandrach przygotowania piernikowego zaczynu na pachnące ciasteczka. Dzieci poznały tajemnicę przechowania pierników i przystąpiły do lukrowania postaci Ciastka. W bibliotece unosił się cudowny, wabiący czytelników zapach piernikowych wytworów, które ozdobią świąteczne stoły w dziecięcych domach. Pięknie dziękujemy Pani Patrycji Wojtachnie za wspaniałe wrażenia w bibliotece!

mk

 

 

Dyskusyjny Klub Filmowy „Oblicza Różnorodności” przekroczył granice Wrocławia. Dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w ramach projektu „Wielokulturowy Dolny Śląsk” w pięciu miejscowościach naszego województwa odbywają się otwarte i bezpłatne pokazy filmów fabularnych dotykających różnych aspektów wielokulturowości, różnorodności, uprzedzeń  i dyskryminacji. Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta znalazła się w tym wąskim gronie i 14 listopada mogliśmy gościć u siebie Radosława Bednarskiego z Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, który przedstawił film „Fanatyk”. Obraz był podstawą do rozmowy na temat źródeł faszyzmu, jego ideologii i współczesnego antysemityzmu. Film zwyciężył na festiwalu w Sundance,  ukazując ważną i oryginalną opowieść o odmiennych metodach pojmowania świata i realizacji wewnętrznej niezgody na otoczenie. Reżyser Henry Bean doskonale podkreśla różnoraką przemoc jako podstawowe źródło działań i równoległego osamotnienia. Efekt tego studium jest jedynym możliwym; agresja pozostaje nierozumna, a konflikt nierozwiązany.

W spotkaniu wzięła udział młodzież klas 8 ze szkół w Mościsku, Tuszynie, Pilawie Dolnej, Ostroszowic i Dzierżoniowa. Po seansie do dyskusji zaprosiliśmy także asp. szt. Andrzeja Kłosa, który podkreślił, że nasza obojętność stanowi doskonałą pożywkę dla tak skrajnych zachowań jak neonazizm. Prosił aby reagować zarówno na niewłaściwe symbole jak i mowę nienawiści, obalając jednocześnie po raz kolejny mit anonimowości w sieci.

D.W.

Wspaniałe Warsztaty Literackie prowadzone przez Grupę Animacyjną PESTKA z głównymi rolami Katarzyny Bagińskiej oraz Erwina Piwowarczyka oczarowały dzieci z przedszkola w Ostroszowicach. Gdy pojawiła się Mary Poppins w bibliotece zapanowało milczenie.
Czary?
Cuda?
Oto ulubiona bohaterka książki stanęła przed dziećmi!
A do tego odbyły się bardzo wesołe zabawy:
magnetyczne tańce, cudeńka z baloników, słuchanie opowieści o Ptaszniczce, smakowanie zaczarowanych syropów Mary Poppins, mierzenie wzrostu i określanie charakterów dzieci przez bohaterkę oraz wymawianie super skandalicznego słowa:
supercalifragilisticexpialidocious
Degustacja tortu w kształcie książki, ufundowanego i wykonanego przez Panią Patrycję Wojtachnę, ostudziła gorące emocje. Okazało się że, książki dla dzieci mają ogromną moc. Czasami można je smacznie zjeść!

Dzięki spotkaniom z Mary Poppins wzrosło zainteresowanie czytaniem wśród dzieci i rodziców. Niecodzienne odwiedziny ulubionej bohaterki w naszej bibliotece w dniu 15 listopada pokazuje, że czytanie dobrej literatury pomaga dzieciom zrozumieć świat, rozwija wyobraźnię oraz motywuje do ciągłego przeżywania nowych przygód z książką.
Dyskusyjne Kluby Książki dla dzieci uczą, bawią i wychowują!
Czytanie dzieciom połączone z zabawą pozostanie na długo w pamięci!
Dzieciństwo z książkami jest szczęśliwe…

Maria Kirkiewicz
DKK Motyle Książkowe

Do góry