Świąteczne Impresje Biblioteczne

Grudniowe zajęcia w gminnych bibliotekach pozwoliły wszystkim poczuć świąteczny klimat. Szeroki wybór warsztatów na pewno pomógł młodszym i starszym wypełnić czas oczekiwania. W Mościsku najmłodsi podczas zajęć w ramach Świątecznych Impresji Bibliotecznych zajrzeli do książki „Jak pracuje Święty Mikołaj” a jej autor – Alan Snow odpowiedział im m.in. na pytanie jak działają sanie Św. Mikołaja. Oczywiście nie zabrakło własnoręcznie zrobionych wianków i świetnej zabawy. Mikołaj poprosił także o ozdoby na choinkę i wszystkim małym artystom, którzy odpowiedzieli na jego apel osobiście zawiózł w podzięce prezenty. Starsi mogli postawić swoje pierwsze kroki z makramą. Świąteczne wzory zaprezentowała pani Magdalena Krzyżyńska, która pomogła zapanować nad sznurkami.                                                                              

W Uciechowie swoje świąteczne kartki zaprezentował pan Paweł Kasprzyk a dzieci mogły wziąć udział w warsztatach ozdabiania świątecznych poduch.

W ramach grudniowych zajęć w Owieśnie odbyła się zabawa Mikołajkowa dla dzieci zorganizowana przez bibliotekę przy wsparciu finansowym sołectwa Owiesno i stowarzyszenia „Razem dla wsi” oraz warsztaty podczas których powstały aniołki.   

  Anioły królowały także w bibliotece w Ostroszowicach, gdzie Grupa Twórcza wykorzystała krepinę i swój niezwykły potencjał do kreowania twórczej rzeczywistości. Uczniowie pierwszej klasy Szkoły Podstawowej w Ostroszowicach podczas realizacji projektu edukacyjnego  promującego bon ton poznali złote zasady właściwego zachowania się przy stole. Pachniało też korzennymi przyprawami, gdy pani Patrycja Wojtachna przekazywała wiedzę na temat lukrowania pierników. W ramach Świątecznych Impresji Bibliotecznych można było także wziąć udział w  eksperymentach z wykorzystaniem silikonowych form i wykonać zapachowe świece na wigilijne stoły.

W Roztoczniku spotkania związane z Bożym Narodzeniem rozpoczęły się pod koniec października. Uczestnicy warsztatów wykonywali kartki świąteczne. Od listopada przygotowania do świąt ruszyły pełna parą. W warsztatach tworzenia ozdób z zimnej porcelany, wełnianych lalek na choinkę, ozdabiania pierników oraz aniołków wykonanych z kart starych książek brali udział nie tylko najmłodsi, ale także dorośli, dzieląc się doświadczeniem i umiejętnościami. Wraz z początkiem grudnia  także biblioteka w Piławie Dolnej dołączyła do Świątecznych Impresji Bibliotecznych. Zajęcia rozpoczęły się od pisania listów do Świętego Mikołaja. W kolejnych tygodniach odbywały się warsztaty tworzenia kartek świątecznych oraz ozdób choinkowych, które powstały zgodnie z ideologią „zero waste”, czyli z materiałów ekologicznych, samodzielnie i angażując zdolności manualne dzieci. Czytelnicy biblioteki wzięli też udział w akcji „Udekorujmy razem choinkę”. 

Było twórczo, ciekawie, wesoło i inspirująco. Mamy nadzieję, że przygotowane przez biblioteki zajęcia pomogły Wam ciekawie spędzić grudniowy czas.