Jesteś tutaj:

Miesiąc: listopad 2014

Pająki – budzą lęk i zachwyt. Ich różnorodność może zadziwić. Do pajęczaków należy bowiem ponad 40 tys. opisanych gatunków. Mogą mieć 0,5 mm ale największe przekraczają 32 cm.

21 listopada bibliotekę w Mościsku odwiedził Krzysztof Janusz, wraz ze swoimi podopiecznymi, czyli całą gromadą różnej wielkości pająków. Spotkanie pełne było emocji i wrażeń. Wiedza sama wchodziła do głowy, tym bardziej, że przeplatana była niezwykłymi ciekawostkami z życia pajęczaków. Nić pajęcza jest czterokrotnie mocniejsza niż tworzywo, z którego robione sią kamizelki kuloodporne. Jak tylko zmusić pająki aby chciały się z nami podzielić swoją przędzą? Jeśli już o nici pajęczej mowa to okazuje się, że nie wszystkie pająki tkają ją z gruczołów umieszczonych na odwłokach. Ptaszniki, chroniąc się przed upadkiem, wykształciły możliwość snucia nici z odnóży.  Wśród pająków są także okazy, które przeszły na wegetarianizm. Bagheera kiplingi żywi się niemal wyłącznie pąkami liści akacji. Z sieci buduje jedynie schronienie, w którym, wraz z samicą, opiekuje się potomstwem. Czytelnia zamieniona w wielkie terrarium robiła wrażenie zarówno na dzieciach jak i opiekunach.

Dziękujemy Uniwersytetowi Dziecięcemu Unikids o/Dzierżoniów za możliwość zorganizowania warsztatów.

logo

 

D.W.

Więcej o Coś z niczego. Tydzień Edukacji Globalnej

Biblioteka w Mościsku przyłączyła się do obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej. 15 listopada postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej zasadzie RRR, odnoszącej się do ekologicznego stylu życia. Reduce, Reuse, Recycling oznaczają kolejno: Ograniczajmy produkcję odpadów  – Używajmy wielokrotnie  – Odzyskujmy. Zasada 3R promuje zdrowy dla środowiska styl życia, konsumpcji dóbr i traktowania odpadów. Kolejność tych wyrazów nie jest przypadkowa. Reduce odnosi się do samych zakupów, Reuse to wykorzystanie tego co już zakupiliśmy, Recycle odnosi się do odpadów.

Nasze sobotnie zajęcia wykorzystaliśmy do przyjrzenia się z bliska środkowemu R, czyli Reuse. Rozmawialiśmy o tym co w praktyce oznacza odzyskiwanie i wielokrotne używanie przedmiotów. Czy słoik po dżemie można ponownie wykorzystać? Co zrobić z za małym swetrem? Uruchomiliśmy naszą kreatywność i przez cały dzień tworzyliśmy coś z niczego. Okazało się że guziki to niezwykle wdzięczny materiał. Posłużyły nam m.in. do ozdobienia pierwszych kartek świątecznych oraz stały się bazą kolorowych bransoletek. Zwykły sznurek i stara folia w kilka minut przekształcone zostały w zabawkę dla kota a stara butelka plastikowa stała się ciekawą konewką do podlewania domowych kwiatków.

Znaleźli się także chętni do pracy z tekstem Ewy Zachary. Jej „Piosenka plastikowego woreczka” zyskała dzięki młodym twórcom oprawę muzyczną i mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli przedstawić efekty pracy.

Tydzień Edukacji Globalnej jest coroczną międzynarodową akcją edukacyjną. Jej celem jest zwrócenie uwagi społeczeństw w Europie na potrzebę prowadzenia edukacji o sprawach i problemach  globalnych, poprzez intensywne i różnorodne działania skierowane przede wszystkim (ale nie tylko) do dzieci i młodzieży. Patronat honorowy nad Tygodniem Edukacji Globalnej objęły Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

plakat-520x245

D.W.

Więcej o Bezpłatny angielski w bibliotece

Dzieci w wieku 6-12 lat w Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów z/s w Mościsku oraz w trzech jej filiach: w Roztoczniku, Ostroszowicach oraz Tuszynie mogą bezpłatnie uczyć się angielskiego. Rusza kolejna edycja bezpłatnego, komputerowego kursu FunEnglish.pl. Łączy on naukę i zabawę – składa się   z kilkuset gier, piosenek karaoke, filmów, fotolekcji i ćwiczeń. Dzieci korzystają z niego samodzielnie – potrzebny jest im tylko komputer z dostępem do Internetu.

Z kursu FunEnglish.pl w naszych bibliotekach skorzystało do tej pory spore grono dzieci. Uczą się tu angielskiego tak, jak lubią – za pomocą multimediów. FunEnglish.pl tworzy sytuacje komunikacyjne i sprawia, że dzieci mówią i myślą w języku angielskim. Dzięki temu postępy w nauce są znacznie szybsze niż w tradycyjnych metodach nauczania. Wystarczy, aby dziecko uczyło się w bibliotece dwa razy w tygodniu przez niecałą godzinę, aby w ciągu kilku miesięcy można było zobaczyć pierwsze efekty nauki.

Nauka_angielskiego_w_bibliotece

Kurs składa się z sześciu bloków podzielonych na 11 podrozdziałów. W skład każdego podrozdziału wchodzi gra edukacyjna, krótki film, piosenka karaoke i „foto-lekcja” oraz ponad 20 ćwiczeń. Po przejściu przez wszystkie bloki dziecko zapozna się z prawie tysiącem zwrotów przydatnych w 90% sytuacji komunikacyjnych. Cały kurs zajmuje około dziewięciu miesięcy. Przez cały czas trwania kursu dzieci będą mogły liczyć na pomoc pracowników biblioteki. A po jego zakończeniu każde dziecko otrzyma specjalny certyfikat.

Biblioteka otrzymała dostęp do kursu bezpłatnie, dzięki udziałowi w projekcie „FunEnglish w bibliotece”. Kurs FunEnglish.pl, a także kurs angielskiego dla dorosłych angielski123.pl, bezpłatnie oferuje wszystkim bibliotekom publicznym firma Funmedia.                                                                W projekcie „FunEnglish w bibliotece” uczestniczy niemal 940 bibliotek z całej Polski. Z kursu FunEnglish.pl skorzystało w nich do tej pory prawie 10 tysięcy dzieci.

zajrzyj na bezpłatną lekcję

 

Więcej o Nie wolno nam nie pamiętać

Biblioteka Publiczno-Szkolna w Piławie Dolnej, w dniu 5.XI.br, zaprosiła do swojej placówki uczniów III klasy Szkoły Podstawowej w Piławie Dolnej na „środowe spotkanie z książką”.

Z okazji zbliżającej się Święta Niepodległości Polski, wspólnie czytaliśmy utwór W. Bełzy – „Kto Ty jesteś?”, oraz „Kocham Polskę” – autorstwa Joanny i Jarosława Szarków. W formie quizu dzieci odpowiadały na pytania wynikające z wcześniej poznanego tekstu.

Kolejnym zadaniem dzieci było przygotowanie flagi, zebraliśmy się do wspólnego malowania konturów Polski w barwach narodowych. Atmosfera w trakcie wykonywania prac była wesoła i pracowita.

Po zakończonym spotkaniu dzieci zebrały swoje flagi do domów. Serdecznie dziękuję za odwiedziny, zapraszam ponownie.

Wanda Kun

 

Więcej o Zamknij oczy i czytaj!!!

Miło jest nam poinformować, że Biblioteka przystąpiła do projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2014” realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca. Projekt jest dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zapraszamy do przejrzenia dostępnych tytułów:

katalog_larix_2014

Biblioteka w ramach projektu otrzymała nieodpłatnie  urządzenie Czytak Plus, które jest przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabo widzące. Nasza placówka będzie mogła wypożyczać Czytaka wraz z książkami audio czytelnikom z wadą wzroku. Biblioteka dzięki uprzejmości Stowarzyszenia „Larix” otrzymała bezpłatnie także pakiet prawie 1000 cyfrowych książek mówionych, których można posłuchać na urządzeniu Czytak.

Dzięki wsparciu Ministra Kultury Czytelnicy z wadą wzroku będą mieć łatwiejszy dostęp do książek nagranych w postaci audiobooków.

Stowarzyszenie „Larix” od 2007 r. zajmuje się nagrywaniem i udostępnianiem bibliotekom cyfrowych książek mówionych przeznaczonych dla osób niewidomych i słabo widzących. We współpracy ze Stowarzyszeniem nasza biblioteka będzie wciąż powiększać księgozbiór dostosowany dla osób z wadą wzroku.

REGULAMIN WYPOŻYCZANIA CZYTAKA PLUS

logo-mkidn      

Młodzi czytelnicy Biblioteki Publiczno-Szkolnej w Piławie Dolnej i zarazem uczniowie Szkoły Podstawowej z klas I – III, pod opieką wychowawców Ewy Sokołowskiej i Elżbiety Biernackiej, odwiedzili 27 października Dzierżoniowski Ośrodek Kultury. W „Galerii na Piętrze” obejrzeć mogli wystawę Henryka Kluzy, pod tytułem „Malarstwo-rysunek”. Artysta związany był od wielu lat z Dzierżoniowem. Za swoją pasję malarską, otrzymał wiele nagród. Zobaczyliśmy pastelowe obrazy przedstawiające przyrodę, krajobrazy, architekturę naszych okolicznych miejscowości. Zobaczyliśmy ciekawe zestawienia koloru i światła, prace o kontrastowej kompozycji, na jednolitym kolorowym tle.

Prace w barwach czarno-białych charakteryzowały się  bogactwem kształtów, ciekawą kreską, ekspresją.

Dzieci z zaciekawieniem oglądały wystawę. Później skierowaliśmy nasze kroki do kina „Zbyszek”, na spektakl teatralny pt. „80 dni… niesamowita przygoda Passepartout i Phileasa Foga”, wystawiony przez Teatr Moich Marzeń – z Chorzowa. Była to ciekawa, barwna adaptacja książki Juliusza Verne – pt. „W 80 dni dookoła świata.” Dzieci świetnie bawiły się na spektaklu, reagując z entuzjazmem na zdarzenia dziejące się na scenie. A to wypowiedź ucznia z III klasy – Kamila Kasztelana: „Spektakl okazał się rewelacyjny, wspaniałe stroje, dekoracje, muzyka i gra aktorska. Wszyscy bawiliśmy się świetnie. Zadowoleni wróciliśmy do szkoły”.

Teraz wypada sięgnąć również do książki Juliusza Verne. Zapraszamy.

 

Dziękuję

Wanda Kun

Do góry