Jesteś tutaj:

Dzień: 2019-03-22

„Ludzie piszący dla dzieci wznoszą lekki malowniczy most, po którym mali czytelnicy chętnie i niepostrzeżenie przechodzą od swoich ukochanych książek do wielkiej poezji, do literatury klasycznej ”
                                                                       Jan Brzechwa

Już po raz 20. na świecie obchodzono Światowy dzień Poezji. Święto ustalone zostało przez UNESCO, które zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”. Nie mogliśmy nie świętować takiego dnia w tuszyńskiej bibliotece. A że wypada ono także w Pierwszy Dzień Wiosny, obchodziliśmy go jeszcze radośniej. Pomogła nam na pewno wystała „Brzechwa dzieciom”, którą odwiedziła naszą bibliotekę dzięki wydawnictwu Nasza Księgarnia. Jeśli Jan Brzechwa, to w tym dniu koniecznie wiersz „Wiosenne porządki” jego autorstwa. Wysłuchaliśmy utworu, a następnie wspólnie rozwiązywaliśmy zagadki, obowiązkowo o wiośnie. Kiedy już nastrój stał się iście wiosenny, postanowiliśmy wyobrazić sobie Panią Wiosnę. Dzięki specjalnej aplikacji i tabletom tworzyliśmy ubrania, w których nasza bohaterka „pozowała” z nami do zdjęć.

M.A.T.

A wiosna przyszła pieszo.

Już kwiaty nią się cieszą.

Już kwiaty przed nią rosną.

I szumią: Witaj wiosno!

21 marca Grupa Twórcza w ostroszowickiej bibliotece przywitała wiosnę jak należy! Fantastyczne dwie Panie: Izabela Gawełek z Jadwigą Połcik zachęciły zebranych do wykonania wiosennych krokusów i hiacyntów. Wśród rozmów na różne tematy oraz momentów absolutnego skupienia powstały kolorowe cuda! W pewnej chwili niespodziewanie do naszej biblioteki zawitały dzieci z Marzanną chcąc pożegnać zimę a powitać wiosnę!

 Zapachniało, zajaśniało, wiosna, ach to ty!
Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty!

mk

To wielki dar, umieć kochać siebie i to, czym się jest
                                                                                 /Katherine Applegate „Drzewo życzeń”

Mamy podobne zainteresowania, lubimy te same potrawy, boimy się w taki sam sposób i tak samo kochamy psy oraz dłuuuugie spanie. Siódmoklasiści z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku spotkali się w bibliotece z  podopiecznymi Fundacji Pokolorujmy Szarość, która zajmuje się edukacją i wychowaniem dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Wspólne zabawy integracyjne poprowadzone przez psycholog Grażynę Wojtalę skutecznie przełamały niepewność pierwszych minut.
Spotkanie przypadło w pierwszym dniu astronomicznej wiosny, co w naturalny sposób pomogło nam w wyborze tematu zajęć. Wystarczyło spojrzeć za okno i wskazać palcem największy rzucający się w oczy kształt – drzewo! Pierwszą towarzyszącą nam książką była sporych gabarytów pozycja Wojciecha Grajkowskiego i Piotra Sochy „Drzewa”. Ta skarbnica wiedzy na temat naszych „starszych braci”, jak mawiał o nich włoski poeta Guido Ceronetti, to ponad 34 wielkoformatowych tablic pełnych szczegółów i ciekawostek na temat budzących się właśnie do życia drzew. Wspólne układanie puzzli z książki Katarzyny Bajerowicz „Drzewo” również dostarczyło okazji do nauki i zabawy. Ostatnia z zaproponowanych książek wyciszyła emocje i pozwoliła posłuchać co o tolerancji ma do powiedzenia dąb z książki „Drzewo życzeń” Katherine Applegate. Podczas zajęć udało się nam także stworzyć wspólne, papierowe drzewo. Wyrosły na nim bardzo różnorodne liście. Każdy jedyny, niepowtarzalny i nie do zastąpienia – jak uczestnicy warsztatów!

Danuta Wiśniewska

Do góry