Cały świat w słoiku

„Ten podobnie z energią całą może działać, kto razem zdolny mieć ją i razem nią pałać” – pisał C.K. Norwid. Te słowa w doskonały sposób podkreślają wydarzenia, które miały miejsce 24 września w Mościsku przy Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów, w 200. rocznicę urodzin poety. Okazuje się, że wspólna energia dzielona z innymi paradoksalnie potrafi się mnożyć!         

Na Festiwal Słoików w sobotnie słoneczne popołudnie zaprosiliśmy wszystkich, którzy  w słoikach zamykają swoją pasję i którzy chcą się nią podzielić, pokazać, pochwalić i porozmawiać o niej. Po obejrzeniu stoisk trudniej byłoby chyba wymienić to, czego w słoiku zamknąć się nie da. Kolorowy, często zaskakujący, pachnący, smaczny i niezwykły. Tak można podsumować zamknięty w słoikach świat.       

Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. W. Reymonta  Justyna Kaczorowska otwierając wydarzenie przywitała m.in. Zastępcę Wójta Gminy Dzierżoniów Jolantę Zarzekę, Członka Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej Dariusza Madejskiego, Przewodniczącego Rady Powiatowej DIR w Dzierżoniowie Piotra Rakoczy i Prezes Stowarzyszenia LGD Ślężanie Elżbietę Pasławską, która w imieniu Zarządu LGD wręczyła Certyfikaty Ślężańskiego Produktu Lokalnego dla kolejnych już produktów z Gminy Dzierżoniów. Również biblioteka w Mościsku może się już od soboty takim pochwalić.                   

Na odwiedzających Festiwal Słoików czekały dodatkowe atrakcje. Klub Sportowy Barys przygotował konkurencje strzelnicze a uczestników zaskoczyły wykonane specjalnie na tą okoliczność medale. Młodzieżowa Rada Gminy zaprosiła na zabawę proszkami holi a piękne, kolorowe chmury wzbudziły zachwyt dzieci. Równie tłoczno było przy specjalnej zagrodzie ze zwierzętami, która powstała dzięki Zagrodzie Edukacyjnej „Ostoja nad Młynówką” z Mościska oraz na specjalnych zajęciach animacyjnych poprowadzonych przez Aleksandrę Horoszkiewicz. Koła Gospodyń Wiejskich z naszych miejscowości mogły także zacieśnić relacje z zaprzyjaźnionymi KGW z Gminy Świdnica, których stoiska wspaniale prezentowały się we wrześniowym słońcu. O bezpieczeństwo zadbali nasi sąsiedzi – Ochotnicza Straż Pożarna z Mościska, której młodzi adepci zaprezentowali pokaz udzielania pierwszej pomocy.   

Podczas festiwalu sołectwa z gminy Dzierżoniów przedstawiły swój pomysł na drugie życie słoika w konkursie towarzyszącym wydarzeniu. Laur zwycięstwa przypadł Jodłownikowi, ale jury nagrodziło autorów wszystkich prac za niecodzienne pomysły i staranne wykonanie.        

Do słoików nie schowaliśmy jedynie słońca i uśmiechów, które towarzyszyły nam aż do zmroku przy muzyce Kapeli Smolniczanie z Leśnej, której ludowe piosenki w folkowej aranżacji podbiły serca i rwały nogi do tańca.                                                                                              

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tegorocznej edycji festiwalu. Mamy nadzieję, że pamięć wspólnie spędzonego popołudnia doskonale przechowa się w szklanych naczyniach a po ich otwarciu zimą zatęsknicie za kolejnym Festiwalem Słoików w przyszłym roku.

Festiwal Słoików został dofinansowany z środków Dolnośląskiej Izby Rolniczej.