Jesteś tutaj:

Miesiąc: maj 2022

Co 40 minut ktoś w Polsce dowiaduje się, ze choruje na nowotwór krwi lub inną chorobę układu krwiotwórczego. Dla wielu z tych osób jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi lub szpiku od zgodnego Dawcy. Tylko 25% osób zakwalifikowanych do przeszczepienia znajdzie pomoc w swojej rodzinie, 75% Pacjentów potrzebujących transplantacji szpiku musi liczyć na pomoc Dawcy niespokrewnionego.  Nadzieją dla osób, które w rodzinie nie znajdują zgodnego dawcy mogą być tylko nowo zarejestrowani potencjalni Dawcy. Im większa baza Dawców, tym większa szansa, że wśród zarejestrowanych osób znajdzie się zgodny Dawca. 

DAJ SZANSĘ – PODZIEL SIĘ ŻYCIEM! to hasło tegorocznego X Powiatowego Dnia Dawcy Szpiku organizowanego przez Zespół Szkół Nr 3 im. Kombatantów RP w Dzierżoniowie.

Biblioteka w Uciechowie zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym!

Na zdjęcia czekamy do 26 maja pod adresem – biblioteka.uciechowf2@wp.pl

20 maja w naszej  filii w Pilawie Dolnej świętowaliśmy Światowy Dzień Pszczoły, który ma co roku ten sam wydźwięk, czyli: jeśli pszczoły wyginą to ludzie również. Jeżeli wydaje nam się to abstrakcją – wystarczy zagłębić się w temat, jak ważną rolę pełnią te owady w ekosystemie.

W bibliotece byłoby dla nas trochę  za ciasno, dlatego serdecznie dziękujemy Zespołowi Szkolno – Przedszkolnemu w Piławie Dolnej za przestrzeń do wspólnej nauki i zabawy.

  O  pszczołach opowiadał Pan Jan Piasecki z „Pasieki pod lasem w Bielawie”. Pan Jan to prawdziwy entuzjasta świata pszczół, który zaraził nas swoją pasją. Dziękujemy!

E.P.

Również w Uciechowie świętowano Dzień Pszczoły. Z tej okazji odwiedziliśmy przedszkolaki i poznaliśmy wiele ciekawostek na temat tych pracowitych owadów. Pomogły nam w tym książeczki: ,,Nie tylko robale”, ,,Pracowite pszczółki” oraz ,,Rozumiemy się bez słów”. Potem każde z dzieci mogło wcielić się w postać pszczoły.Dziękujemy Pani Teresie Moszyńskiej za udostępnienie pięknego szablonu.

W.W.B.

Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta uzyskała dofinansowanie  na przebudowę filii biblioteki w Owieśnie. Projekt pod nazwą „Rycerska filia we wsi Okrągłego Zamku – przebudowa” znalazł się na 17. miejscu (wśród 47. pozytywnie rozpatrzonych) w rankingu placówek dofinansowanych w 2. naborze Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2021–2025”.

Celem zadania jest przebudowa i rozbudowa, oraz wyposażenie nowoczesnej i funkcjonalnej filii biblioteki. Nowy budynek, objęty zadaniem, będzie spełniał wszystkie standardy nowoczesnej Instytucji Kultury, co zdecydowanie podniesie standard obsługi. Obiekt będzie dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Plan zadania na 2 lata to dobre rozwiązanie, zarówno ze strony organizacyjnej jak i finansowej – jesteśmy małą instytucją, a podejmujemy duże zadanie. Etap I: wstępny, rozpoczęcie realizacji, przygotowanie dokumentacji przetargowej, przeprowadzenie i rozstrzygnięcie przetargu, promocja zadania i rozpoczęcie przebudowy/rozbudowy. Etap II: wykonanie przebudowy/rozbudowy, zakup i montaż wyposażenia w nowo zmodernizowanym budynku (regały, meble, wyposażenie kuchni, krzesła i fotele, stoliki, komputery, projektor, ekran, sprzęt nagłaśniający, scena mobilna) promocja zadania. W ramach promocji zostanie wykonana tablica na stałe umieszczona na budynku, zrealizujemy kilkuminutowy film o filii.

Koszty ogółem zadania wynoszą zł: 2 600 000 zł

Kwota dofinansowania ogółem wynosi zł: 1 924 000 zł

Kwota wkładu własnego ogółem wynosi zł: 676 000 zł

Łącznie okres realizacji zadania wynosi miesięcy: 19 (do 31.12.2023r.)

Po zakończeniu zadania filia utrzyma wszystkie standardy zadeklarowane we wniosku przez okres co najmniej 10 lat kalendarzowych po zakończeniu zadania (tzw. okres trwałości projektu).

Przed nami kolejna odsłona konkursu Mamy czas.

Czy zaplanowaliście już niespodziankę dla swojej mamy z okazji Dnia Matki? Jeśli nie to zapraszamy do zabawy literackiej, w której można wygrać niebanalne i oryginalne kolczyki autorstwa Lucyny Pająk. Piękna koronka frywolitkowa na pewno sprawi obdarowanym wielką radość.

Chętnych zapraszamy w środę 25 maja o godz. 15.00 do czytelni biblioteki w Mościsku.

Już we wtorek 24 mają będziecie mogli poznać autorkę książki „Sówcia Uhcia z sowiogórskiego lasu”. Niesforna puchata bohaterka zaprosi do wspólnej zabawy młodych czytelników i przypomni im, że tuż obok nas stoją najpiękniejsze wzniesienia – Góry Sowie.

Gdy smutek nagle puka do naszych drzwi staramy się przed nim uciec. Tymczasem może warto się z nim zaprzyjaźnić? Nadać mu imię, porysować, posłuchać wspólnie muzyki? „Może Smutek chce wiedzieć, że jest mile widziany.” Za oknem bowiem już czeka radość, aby poskakać i pośmiać się w głos. Warto przyglądać się emocjom. Dzieci z klasy „0” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku zgadzają się z tym stwierdzeniem a towarzyszące nam 17 maja książki – „Kiedy nadchodzi Smutek” E. Eland i „Kocyk” M. Gouveia czekają, aby je bliżej poznać. Nie dajcie im długo czekać a ich smutek oczekiwania na Was zamieńcie w radość wspólnego czytania.

Spotkanie zrealizowane w ramach DKK.

D.W.

Już po raz dziewiętnasty obchodzono Tydzień Bibliotek,  ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek organizowaną przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.  Tegoroczne hasło wydarzenia brzmiało „Biblioteka – świat w jednym miejscu”.

Tuszyńska biblioteka po raz kolejny przyłączyła się do świętowania i również w tym roku zorganizowała obchody. Działania biblioteki rozpoczęły się od poznania świata tego najbliższego, gminy Dzierżoniów. Czytelnicy zapoznali się z literaturą związaną z gminą, mieli też możliwość skorzystania z dostępnych w bibliotece gier planszowych. W kolejnym dniu czytelnicy „powędrowali”  troszkę dalej, a w bibliotece zrobiło się kolorowo. Wszystko dzięki literaturze prezentującej najciekawsze miejsca naszego kraju i wielkiej polskiej kolorowance. Trzeci element naszych obchodów to Europa. W tym dniu czytelnicy wzięli udział w pojedynku książek europejskich pisarzy. Z Europy przeniesiono się na wszystkie inne kontynenty i zajęto się naszą planetą. Razem z przedszkolami omawiano zagrożenia dla Ziemi i sposoby, jak można jej pomóc. Ostatnim elementem obchodów Tygodnia Bibliotek, było poznanie całego wszechświata. W tym celu wykorzystano zasoby Kindloteki, która znajduje się w Tuszynie.

M.A.T.

Do góry